Multikino co to takiego?

Wyprawa do kina to jedna z ulubionych rozrywek całej rzeszy ludzi. Mało kto nie lubi oglądać filmów, a podziwianie kunsztu ulubionych aktorów na wielkim ekranie na pewno dostarcza więcej wrażeń, niż w domowym zaciszu. Stąd też multikina pojawiają się w miastach na terenie całego kraju.

Historia

Początki przemysłu filmowego sięgają XIX wieku. To właśnie w dniu 28 grudnia 1895 roku odbył się pierwszy publiczny pokaz wyświetlany za pomocą kinematografu. Kilka zaledwie parominutowych scenek na zawsze odmieniło tę dziedzinę, czyniąc zeń formę sztuki i nadając jej miano X muzy. W ciągu tych ponad stu lat działalności kino przeszło wiele transformacji. W czasach współczesnych multikino zdecydowanie wyparło małe, klimatyczne sale kinowe, w których w danym tygodniu wyświetlano tylko dwie, trzy produkcje. Skutkuje to tym, że takie niewielkie sale powoli odchodzą w zapomnienie, gdyż gorsza jakość wyświetlanych tam filmów i mniejszy wybór skutecznie przegrywają z klimatycznym obliczem takich miejsc. Multikino ma także tę przewagę, że zazwyczaj jest usytuowane w jednej z części galerii handlowej. Centra te są bardzo chętnie odwiedzane przez klientów, którzy nierzadko spontanicznie, pod wpływem zmęczenia, decydują się na wstąpienie do sali kinowej na projekcję. Wygląda więc na to, że taka forma oglądania produkcji filmowych na stałe wyparła tę sprzed kilkudziesięciu już lat. Jednakże multikino nie każdemu przypadło do gustu, cały czas pewna grupka bardziej docenia kameralność mniejszych obiektów i wybór przez nich nieco ambitniejszego repertuaru.

Zalety

Popularność, jaką zyskało multikino nie może być jednak spowodowana tylko i wyłącznie przez fakt, że jest ono zazwyczaj usytuowane przy centrum handlowym. Za sukcesem komercyjnym tego miejsca przemawia też wiele innych czynników, których słuszności nie sposób podważyć. Przede wszystkim każdy taki obiekt ma od kilku do kilkunastu sal, w których w czasie równoległym można oglądać proponowany repertuar. Oznacza to, że widzowie mają znacznie większy wybór. Ponadto na raz przyjemności seansu filmowego może zaznać o wiele więcej klientów, co generuje o wiele większe zyski. Multikino często organizuje też przedpremiery najbardziej oczekiwanych nowości, maratony filmowe, na przykład z okazji Walentynek czy Dnia Dziecka, oraz spotkania z krajowymi gwiazdami filmowymi. Wszystko to jest gratką dla pasjonatów X muzy, co skutecznie podbija ich serca. Zazwyczaj w holu umieszczone są także punkty z przekąskami, takimi jak popcorn czy nachosy. Można także zamówić do picia jakiś napój. Dzięki temu podczas oglądania można coś przekąsić bez szeleszczenia papierkami, co na pewno irytuje innych widzów. Bardzo często multikino jest także wzbogacone o kawiarnię, gdzie można poczekać na swój seans i napić się aromatycznego napoju. To wszystko w prosty sposób przekłada się na popularność tych obiektów i umacnia ich pozycję na rynku.

Podsumowanie

Multikino na stałe zagościło do większości naszych miast. Powinniśmy się więc cieszyć z faktu, że mamy znacznie większy wybór filmów o znakomitej jakości wyświetlania.