Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy Teatr

Co wygrywa – kino, czy teatr?

curtain-812223_1280Większość osób kocha oglądać filmy i spektakle. Szczególnie młodzi ludzie, którzy mają dużo wolnego czasu i lubią poświęcać go kulturze, długie godziny spędzają później na dyskusjach na temat obejrzanego uprzednio filmu lub spektaklu teatralnego. Często dyskutują wtedy również o wyższości kina nad teatrem lub odwrotnie. Każdy ma przy tym wiele swoich racji. Nie da się jednak jednoznacznie orzec, co niesie za sobą większe wartości i co jest lepsze – kino, czy teatr.
Jest to bowiem zupełnie inna wersja sztuki. Może wydawać się tym samym, ponieważ i tutaj i tutaj mamy scenariusz, a także aktorów, którzy odtwarzają swoje role zapisane w scenariuszu. Jednakże produkcja filmu związana jest z zupełnie czym innym, niż wystawienie spektaklu na deskach teatru. Praca samego aktora również niezwykle różni się w przypadku obu tych zjawisk.
Aktor teatralny nie ma możliwości kręcenia swojej sceny po kilka razy i dublowania jej. Nie może się on więc pomylić i musi znać tekst swojej roli na pamięć. Niedopuszczalnym jest, aby aktor zapomniał swojej roli. Są oczywiście w teatrach suflerzy, jednakże aktorzy korzystają z ich pomocy jedynie w ostatecznych sytuacjach. Konieczne jest więc próbowanie danej sceny nawet setki razy. Spektakl, zanim zostanie wystawiony dla szerszej publiczności, jest odgrywany przez aktorów na pustej scenie dziesiątki razy. Na początku mogą oni korzystać z pomocy tekstu i nie muszą być przebrani w swoje kostiumy. Z czasem, zaczynają jednak odgrywać spektakl w pełnej krasie i oprawie, pomimo braku publiczności.
Wraz z aktorami pracuje oczywiście reżyser, scenarzysta i kostiumolodzy. Nie jest to jednak taki tłum, jaki znajduje się na planie każdego filmu.
Cechuje to przede wszystkim wielkie, hollywoodzkie produkcje, na planie których pracują czasami setki osób. Sam film nagrywany bywa zarówno w studio, jak i w plenerach i wielu innych miejscach. Istnieje więc konieczność wielokrotnego przenoszenia całego planu i obsługi. Film czasami kręcony jest przez wiele miesięcy. Na tym jednak jego historia się nie kończy, a niekiedy dopiero zaczyna. Większość bowiem nowych filmów nagrywana jest z ogromną ilością dodatkowych efektów specjalnych. Oznacza to setki godzin spędzonych w pracowniach przez grafików komputerowych, których nazwisk później nikt nie zna i nie wymienia na galach rozdania nagród. Niezwykłą rolę pełnią również osoby odpowiedzialne za makijaż i kostiumy. Na ekranie kinowym widać każdy milimetr twarzy aktora i każdy guzik na jego koszuli, dlatego też tak ważne jest, aby wyglądały one idealnie i prezentowały się nienagannie. Często kostiumy do filmów historycznych powstają całymi miesiącami i wyglądają identycznie, jak oryginalne kostiumy z danego okresu czasu. Istnieje także konieczność napisania muzyki do całego filmu. Jest to niezwykle trudne zadanie, ponieważ muzyka ta musi odzwierciedlać dokładnie to, co w danym momencie dzieje się na ekranie w kinie. Niejednokrotnie muzyka powstaje więc dopiero po nakręceniu całego filmu i wycięciu odpowiednich scen oraz ich montażu. To także może zająć nawet kilka miesięcy trudnej i żmudnej pracy. Ciężko jest więc porównywać ze sobą te dwa gatunki, jakimi jest i kino i teatr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ