Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Teatr

Czy warto chodzić z dzieckiem do teatru?

theater-seats-1033969_1280Dojrzewanie i dorastanie to najważniejszy okres w życiu każdego człowieka. To właśnie w latach wczesnej młodości kształtuje się nasz charakter i to, kim się stajemy. Bardzo ważna jest więc rola rodzica, aby w odpowiedni sposób przeprowadzić swoje dziecko przez ten okres. Dziecko może bowiem winić później jedynie własnego rodzica, który nie pokazał mu czegoś, albo nie uwrażliwił na coś. Istotną kwestia jest kultura. Tak naprawdę to, czy jesteśmy wrażliwi na kwestię kultury zależy w największej mierze od naszych rodziców. Jeżeli w domu słucha się dobrej muzyki, czyta książki, dyskutuje o nich i chodzi do teatru, można być pewnym, że dziecko wyniesie z niego odpowiednie wartości i samo będzie kochało świat kultury, jeżeli zaś rodzice sami nie interesują się życiem kulturalnym, nie bywają na koncertach i nie chodzą razem do teatru, a cały wolny czas spędzają przed telewizorem oglądając programy problematyczne i głupie seriale, z pewnością dziecko również wyrośnie na ignoranta w tej sferze.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto jest zabierać dziecko do teatru. Oczywiście, że tak. Konieczne jest jednak odczekanie do momentu, kiedy dziecko samo będzie na to gotowe. Trzeba wybrać teatr, który gra przedstawienia tylko i wyłącznie dla dzieci. Najczęściej są to teatry lalkowe, które przenoszą na scenę wszystkie popularne w świecie dzieci bajki i powieści. Poza tym, warto odczekać do momentu, kiedy dziecko rozumie już bardzo duże i jest na tyle cierpliwe, żeby wysiedzieć godzinę na krzesełku i oglądać bajkę. Spektakle przeznaczone dla małych dzieci zazwyczaj zaprojektowane są w taki sposób, aby nie znudzić młodej widowni i zainteresować ją akcją. Często dzieci mogą brać czynny udział w takich przedstawieniach i odzywać się do bohaterów. Wpływa to znacznie na odbiór młodego człowieka, który czuje się w ten sposób częścią przedstawienia. Wizyta dziecka w teatrze otwiera przed nim nowy świat i przede wszystkim możliwość obcowania w czasie rzeczywistym i na żywo ze sztuką.
Coraz częściej na ulicach naszych miast pojawiają się także teatry uliczne. Moda ta przywędrowała do nas z państw Zachodniej Europy i jest coraz bardziej powszechna. Aktorzy występują na żywo przed publicznością, na ulicach miasta i tam też rozstawiona jest scena. Niezwykle często przedstawienia takie można oglądać za darmo, ponieważ płaci za nie miasto. Warto dowiedzieć się uprzednio, czy spektakl nadaje się również dla dzieci. Jeżeli tak jest, może być to niesamowita okazja do tego, żeby pokazać młodemu człowiekowi wspaniałe zjawisko, jakim jest teatr uliczny. Nawet dziecko, które nie zrozumie jeszcze całej fabuły spektaklu, z p[pewnością będzie zachwycone ferią barw, pięknymi strojami i wesołą muzyką, jaka towarzyszy takim spektaklom. Warto jest zaznajamiać dzieci z taką kulturą już od ich najmłodszych lat. Dzięki temu można mieć pewność, że w pozytywny sposób wpływamy na rozwój psychologiczny dziecka i na to, co będzie podobało mu się w przyszłości i co będzie sprawiało mu największą radość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ