dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Filmy i bajki dla dzieci

fairy-tale-1077862_1280Wszyscy wiemy, jak bardzo nasze dzieci kochają bajki. Mogły by one siedzieć i oglądać je w telewizji, albo słuchać ich wersji czytanych przez cały dzień. Mały człowiek potrzebuje bajek, aby pobudzać swoją wyobraźnię do działania i kształtować swoją osobowość. Oczywiście nie wszystkie bajki wpływają w pozytywny sposób na nasze dzieci. Wiele z nich jest skonstruowanych w taki sposób, że nie niesie za sobą żadnych wartości edukacyjnych,  wręcz przeciwnie. Może to uwsteczniać dzieci i powodować u nich dziwne zachowania.
Nie wszyscy rodzice mają czas i weryfikują to, jakie bajki są oglądane przez ich dzieci. Bardzo często włączają oni dzieciom po prostu kanały, na których bajki lecą od rana do wieczora i ufają twórcom kanału, że dzieci mogą na tym skorzystać.
Wiele z tych bajek kategorycznie nie nadaje się jednak dla małych dzieci, ani nawet dla tych starszych. Powstają one głównie z myślą o dorosłym widzu, który jest w stanie zrozumieć niski poziom żartu i anegdoty, niekiedy w bajkach tych pojawia się bardzo dużo przemocy i mogą one nawet powodować w dziecku agresję. Warto więc orientować się w tym, co w danej chwili dziecko ogląda i czy ma to dla niego jakąkolwiek wartość. Nie ma bowiem sensu, żeby zaśmiecać mózg młodego człowieka, który dopiero uczy się życia i ledwo co nauczył się mówić. Istnieje wiele bajek, które we wspaniały sposób wpływają na rozwój dzieci. Są to bajki edukacyjne, które uczą wiele o świecie, o zwierzętach, roślinach, czy też o tak istotnych kwestiach jak rodzina, czy przyjaźń. Dzieci nie są wcale głupie i nie powinniśmy ich pod żadnym pozorem w taki sposób traktować. Warto poświęcić nieco czasu na znalezienie bajek odpowiednich dla ich wieku. Kiedyś nie było takiego problemu, ponieważ telewizja miała pełnić przede wszystkim dla dzieci funkcję edukacyjną. Dzisiaj pełno kanałów należy do prywatnych osób, które mogą na nich puszczać co tylko im się podoba.
Warto także obserwować to, co oglądają nasze starsze dzieci. Wiele z bajek nie nadaje się także dla nich. Oczywiście nie można w taki sposób generalizować, ale dobrze, jeżeli dziecko nie marnotrawi czasu na bzdurnych bajkach, które nie wnoszą niczego do jego życia. Niektóre z tych bajek są po prostu głupie i bezsensowne.
Można an przykład postawić na ekranizacje różnych młodzieżowych powieści. Z pewnością każde dziecko z przyjemnością oglądało będzie wszystkie filmy i bajki z wytwórni Walta Disneya. Poza tym, swoich filmów doczekał się także Harry Potter, Mikołajek, czy Opowieści z Narni. Są to z pewnością dzieła, które dziecko powinno znać i które bardzo mu będą odpowiadały. Starsze dzieci same decydują już o tym, co oglądają, szczególnie, jeżeli telewizor mają w swoim pokoju i mogą z niego dowolnie korzystać. Warto jednak podpowiadać młodemu człowiekowi i wskazywać mu tytuły dobrych filmów, które stanowią klasykę i które każdy człowiek powinien obejrzeć. Można również oglądać filmy razem, w rodzinnym gronie i następnie o nich rozmawiać. Jest to wspaniały sposób na wprowadzenie młodego człowieka do świata sztuki i kultury.

Zostaw odpowiedź