dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Komedie

Filmy są obecnie łatwiej dostępne, niż parę lat temu. Kiedyś ludzie wyczekiwani na premiery kinowe, chodzili do kina, jeśli faktycznie zależało im na zobaczeniu danego filmu. Teraz nie jest to konieczne, gdyż te filmy można zaleźć szybko w Internecie. Trzeba szukać dobrych stron tego stanu rzeczy, gdyż już raczej tego trendu nie da się odwrócić. Filmy będą szybko dostępne w Internecie, tutaj producenci nic z tym nie są w stanie zrobić. Szczególną popularnością cieszą się niezmiennie od lat komedie. Ten gatunek filmowy przez lata nie był traktowany zbyt poważnie. Nie wszyscy poważnie do tego podchodzili, gdyż tak naprawdę komedia wydaje się gatunkiem lekkim, łatwym i przyjemnym, tak w odbierze, jak i w produkcji.

Tymczasem twórcy często podkreślają, że przygotowanie scenariusza komedii to naprawdę duże wyzwanie. Bo przecież takie komedie mają z założenia śmieszyć widza. Muszą być więc odpowiednio skonstruowane. Powinny też być dostosowane do konkretnej grupy odbiorców. Przeważnie co innego śmieszy dzieci, młodzież, osoby młodsze, starsze itd. Różne pokolenia mają swoje wymagania, lecz powstają również bardzo fajne komedie familijne, przy których dobrze się będą bawić całe rodziny. Komedie mogą bazować na różnym typie humoru. Może to być lekka komedyjka, humor sytuacyjny, gagi, zżarty. Taki gatunek jest lekki, mało wymagający od odbiorców – ma po prostu śmieszyć, bez jakiejś głębszej refleksji, takie jest jego zadanie. Są też komedie nieco bardziej ambitne, wymagające większego zaangażowania widza, jego wiedzy, by mógł skojarzyć różne odniesienia. Ironia, czarny humor – zwolennicy tego typu komedii są dość wymagający. Twórcy takich filmów już muszą się nieco natrudzić, by zadowolić widza. Dlatego tak ważne jest, by komedie były naprawdę tworzone zgodnie z oczekiwaniami konkretnej grupy odbiorów. Jednak czy jest to komedia lżejsza, oparta na komizmie sytuacyjnym, czy też nieco bardziej wyrafinowana – jako gatunek filmowy jest ona zawsze pewnym wzywaniem dla twórców. Tutaj trzeba się nieźle natrudzić, by faktycznie ten scenariusz był dobrze dopracowany, by takie komedie faktycznie śmieszyły i to od początku do końca. Dlatego nie jest to aż tak łatwe zadanie. Wielu twórców, a nawet aktorów twierdzi, że komedia jest dla nich prawdziwym wyzwaniem.

Niby lekka, zabawna – lecz to wszystko trzeba tak napisać, tak zagrać, by faktycznie w praktyce to wszyło przyjemnie, lekko, zabawnie. Tutaj mamy do czynienia więc z prawdziwym wyzwaniem. nie jest to takie łatwe, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się do grania takiej komedii przygotować. Ważne jest, by był dobry scenariusz, to zawsze jest podstawa. Dzięki temu można osiągnąć jak najlepsze efekty. Często się zdarza, że film, który z założenia ma być komedią, jednak w ogóle nie śmieszy. Takie sytuacje też się zdarzają, dlatego producenci muszą się szczególnie starać, by na pewno udało im się stworzyć obraz, który może nosić miano komedii. Jest to na pewno duże wyzwanie. Dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.