Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Aktorstwo Flmy

Cate Blanchett – ikona sztuki filmowej I stylu

635672016055932871Przez współczesnych znawców kina i liczne grono fanów z całego świata, Cate Blanchett jest nazywana królową. W świecie filmu rzeczywiści uchodzi za jedną z najwybitniejszych aktorek, jakie było dane oglądać kinomanom, jej kolejne wcielenia dostarczają szeregu wzruszeń i emocji oraz podziwu dla posiadanego przez nią aktorskiego kunsztu. Symboliczny jest fakt, że Cate Blanchett rozpoczęła podbój wielkiego filmowego świata od sportretowania postaci królowej Elżbiety I w filmie Shekhara Kapura z 1998 roku. Cate Blanchett jest znana na świecie nie tylko ze swoich wybitnych aktorskich możliwości, słynna jest także jej oryginalna uroda i niebywała fotogeniczność. Jako fotomodelka i twarz reklamowych kampanii kreatorów mody i zapachów perfum, święci niemniejsze triumfy. Podczas publicznych wystąpień zawsze prezentuje się olśniewająco, prezentując ogromne wyczucie klasy i stylu.

Imponująca filmografia

Rola ważnej historycznej postaci, odegrana z finezją i okazująca charyzmę aktorki, przyniosła jej pierwszą zaszczytną nominację do Oscara i rozpoczęła interesującą drogę zawodową. Blanchett pojawiła się zwłaszcza w licznych dramatach i filmach biograficznych, obrazach o niebagatelnym przesłaniu i niekiedy projektach dość niszowych. U boku Judi Dench stworzyła w Notatkach o Skandalu portret nauczycielki romansującej z uczniem, partnerując Bradowi Pittowi współtworzyła przenikliwy film Babel, a następnie przewrotną opowieść o miłości i przemijaniu, Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona. Zapadający w pamięć jest również jej nieszablonowy występ w roli Boba Dylana, w filmie I’m Not There. W jej filmografii nie brak też czarnych charakterów. Fanom Indiany Jonesa jest znana jako przeciwniczka słynnego archeologa, z czwartego filmu serii. W obrazie Joe Wrighta Hanna z 2011 roku czyhała na życie głównej bohaterki, a w najnowszej disneyowskiej adaptacji klasycznej baśni o Kopciuszku brawurowo zagrała złą Macochę. Aktorka łącznie zgromadziła sześć nominacji do Oscara i jak dotąd zdobyła dwie te najbardziej pożądane w filmowym świecie statuetki. Pierwszą przyniosła jej rola Katherine Hepburn w Aviatorze, a drugą tytułowy występ u Woody’ego Allena w Blue Jasmine.

Tolkienowska Galadriela

Dla fanów fantasy Cate Blanchett pozostanie wizerunkiem elfiej królowej Galadrieli, w którą wcieliła się zarówno w trylogii Władca Pierścieni, jak też nowych filmach, adaptujących inne teksty Tolkiena i prezentujących historie poprzedzające czas akcji najbardziej popularnej opowieści, toczącej się w uniwersum Śródziemia. Charakterystyczny, niski tembr głosu aktorki zachwycił twórców na tyle, że powierzono jej także odczytanie narratorskiego komentarza, prezentującego losy Jedynego Pierścienia i wprowadzającego do właściwej akcji filmu. Zadanie to miał pierwotnie wykonać Ian McKellen, grający czarodzieja Gandalfa, jednak stało się inaczej i początek słynnej i znakomitej ekranizacji rozpoczyna się od szepczącej w elfickim, stworzonym przez Tolkiena języku, Cate Blanchett.

Życie prywatne

Cate Blanchett jest Australijką, urodzoną i wychowaną w Melbourne. Tam studiowała sztukę, ale jednocześnie także ekonomię. Dopiero udział w charakterze statystki w kręconym w Egipcie filmie Kaboria skłonił osiemnastoletnią wówczas Blanchett do dokończenia artystycznej edukacji w Narodowym Instytucie Teatralnym w Sydney. Już pierwsze kroki na australijskich scenach teatralnych przynosiły jej wyróżnienia, przyznawane przez znawców sztuki aktorskiej. Aktorka w 1997 roku założyła rodzinę z Andrew Uptonem, scenarzystą, dramatopisarzem i tłumaczem sztuk literackich, związanym z Sydney Theatre Company. Mąż Cate Blanchett był ponadto współproducentem głośnego filmu Carol, w którym aktorka zagrała tytułową rolę i zyskała tym kolejną w swojej karierze nominację do Oscara. Para ma trzech synów, a w 2015 roku adoptowała córeczkę. Życie rodzinne Cate Blanchett upływa w Australii, choć zobowiązania zawodowe zmuszają ją do podróżowania niemal po całym świecie, gdy bierze udział w kręceniu lub promowaniu kolejnych projektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ