Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Ekranizacje Teatr

Dlaczego warto podziwiać sztukę?

Sztuka towarzyszy ludziom od zawsze. Już starożytni Grecy oraz Rzymianie wytwarzali przepiękne rękodzieła, między innymi obrazy, rzeźby czy wazy, które możemy podziwiać do dziś. Dawni Grecy kilkadziesiąt tysięcy lat temu zorganizowali pierwszy teatr, który był jedną z najbardziej znanych i atrakcyjnych rozrywek starożytnego świata. Ludzie po prostu już od najdawniejszych czasów potrzebowali kontaktu ze sztuką, która ich inspirowała, ale także była samodzielną inspiracją samą w sobie. Z jednej strony była rozrywką, zabawą, podczas całodziennych spektakli spotykały się rodziny oraz przyjaciele by wspólnie podziwiać to niesamowite widowisko. Z drugiej jednak dawała ona upust emocjom, oczyszczała wewnętrznie, gdyż nie tylko bawiła, ale również wzruszała do łez i pozwalała zastanowić się nad sensem egzystencji, losem człowieka i jego roli w otaczającym nas świecie.

Bardzo podobny efekt powoduje sztuka w dzisiejszych czasach. Do kina i teatru chodzimy dla rozrywki, ale także po to, by zobaczyć przedstawienie czy film, którego tytuł nas zaintrygował i zaciekawił, gra w nim nasz ukochany aktor, czy aktorka, czy też wyreżyserował go nasz ulubiony twórca, którego inne dzieła już widzieliśmy i absolutnie podziwiamy i uważamy za udane. W dzisiejszych czasach mamy również ten komfort, że sztukę możemy podziwiać nie tylko w kinie czy w teatrze, ale także w naszym własnym domowym zaciszu. Pozwala nam na to zaawansowana technologia. Wybrane programy, silmy, czy seriale możemy oglądać na szklanym ekranie telewizora, który jest stałym punktem wyposażenia każdego mieszkania.

Jednak całą galerię różnorakiej sztuki tak na prawdę możemy podziwiać dzięki wynalazkowi Internetu. Dzięki temu mamy w jednym miejscu praktycznie wszystko. Mowa tu nie tylko o możliwości podziwiania sztuki takiej jak film i teatr, ale także ogromnej ilości obrazów, rzeźb, muzyki i instalacji. W dzisiejszych czasach nie musimy już podróżować od muzeum do muzeum, ulokowanych na terenie całego świata. Najwybitniejsze dzieła sztuki tworzone na przełomie epok przez szeroką rzeszę twórców podziwiać możemy na kanapie we własnym mieszkaniu czy domu. Oczywiście otwieranie ikonki obrazka na ekranie czy oglądanie w ten sposób filmu czy teatralnego spektaklu nie dostarcza takich samych emocji i nie wywołuje tak silnych wzruszeń jak osobisty kontakt ze sztuką. Jednak niesamowicie nam to ułatwia z nią kontakt i powoduje, iż stała się ona powszechna i korzystać z niej może każdy z nas.

Dlaczego zatem warto podziwiać sztukę?

Pozwala nam się ona bowiem choć na krótki moment oderwać się od codziennych trosk, zmartwień i problemów i po prostu zatrzymać się, choćby na chwilę, by podziwiać kunszt i zamysł artystyczny twórcy. W końcu musiał on włożyć niebywałą pracę, by wykonane przez niego dzieło przyciągało uwagę odbiorców, ale także niosło ze sobą jakieś przesłanie. To właśnie przesłanie powinniśmy odczytać podczas jego kontemplacji. Oczywiście jest sztuka którą tworzy się bez celu. Tak po prostu dla radowania oka, uciechy i samego wyglądu czy dekoracji. Ale jest również taki rodzaj sztuki, który zmusza odbiorcę do refleksji, zarówno nad samym dziełem i jego ideą, ale także nad tym, jaki ono ma (lub powinno) mieć wpływ na nasze życie. Na koniec powinniśmy się postarać, by wynieść z tego lekcję, jakiś morał, który będziemy mogli wnieść w nie tylko swoje życie, ale także i losy naszych najbliższych. Sztuka bowiem jest nie tylko rozrywką i wartością samą w sobie, ale także materiałem, który powoduje w nas wewnętrzną zmianę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ