Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Aktorstwo Flmy Kino

Emma Watson i jej magiczna kariera

bb1f41c779b62689a8bc5dc7824db057_large-it-felt-like-incest-emma-watson-expresses-her-views-on-kissing-rupert-grint-jpeg-236998Emma Watson to jedna z najbardziej rozpoznawalnych I najbogatszych aktorek młodego pokolenia. Oba te fakty zawdzięcza udziałowi w serii filmów ekranizujących przygody Harry’ego Pottera, adaptacji siedmiu książek J. K. Rowling. Emma Watson sportretowała jedną z głównych postaci tego niezwykłego uniwersum: Hermionę Granger, przyjaciółkę tytułowego bohatera. Użyczając swojego wizerunku tej znanej literackiej postaci, zagościła na stałe w wyobraźni fanów tych książek i filmów na całym świecie.

Aktorka z wyboru czy przypadku?

Emma Watson brała udział w castingu do roli Hermiony jako uczennica, która co prawda nieśmiało marzyła o karierze scenicznej, ale nie miała w swoim dorobku żadnego doświadczenia na tym polu poza udziałem w szkolnych przedstawieniach i zakończonym sukcesem udziale w konkursie recytatorskim. Do zgłoszeni a się na casting namówiła ją jej nauczycielka, widząca w małej Emmie duży potencjał. Umiejętności gry aktorskiej, śpiewu i tańca przyszła aktorka rozwijała już od szóstego roku życia, uczęszczając do renomowanych szkół w Oksfordzie. To z pewnością pomogło jej wygrać z konkurentkami i zdobyć angaż przy olbrzymim projekcie filmowym, jakim było przeniesienie na kinowy ekran czarodziejskiego świata. Niemały wpływ na decyzję twórców ekranizacji miała jednak na pewno także aparycja dziewczynki, która odpowiadała wizji stworzonej przez autorkę książek. Kontrakt filmowy zmuszał ją do noszenia długich włosów do końca kręcenia serii, co aktorka odreagowała po zakończeniu zdjęć po dziesięciu latach: sprawiając sobie chłopięcą, krótką fryzurę.

Hermiona Wiem-To-Wszystko Granger

J. K. Rowling przyznała w jednym z wywiadów, że zaczynając opisywać tę bohaterkę, przypominała sobie samą siebie z czasów, gdy rozpoczynała szkolną naukę. Pierwsze wrażenie, jakie wywiera na czytelnikach i pozostałych bohaterach to opinia mola książkowego, nieco przemądrzałej i rezolutnej dziewczynki. Postać Hermiony jest jednak opisywana przez interpretatorów jako rewolucyjny wizerunek głównej damskiej fikcyjnej bohaterki. W miarę rozwoju akcji okazuje ona bowiem swoim zachowaniem, że inteligencja i oczytanie nie musi ograniczać perspektywy, z jakiej patrzy na świat, ale znacząco pomaga w rozwijaniu się i osiąganiu nawet najtrudniejszych celów. Hermiona to postać jednocześnie dziewczęco krucha i jednocześnie stanowi silne wsparcie dla swoich przyjaciół, a co najbardziej nietypowe – nie jest uwikłana w wątek romantyczny z głównym bohaterem serii, czego można by było się spodziewać. Już debiut filmowy Emmy Watson został należycie doceniony, przynosząc jej Nagrodę Młodych Artystów. Ponadto aktorka zdobyła dzięki portretowaniu Hermiony trzy statuetki Teen Choice i zyskała sporą liczbę nominacji do nagród MTV, samodzielnie oraz jako część głównego trio serii.

Dalsza kariera

Przygoda z aktorstwem nie skończyła się dla Emmy Watson po zakończeniu prac nad ośmioma filmami czarodziejskiej serii. Pojawiła się w kolejnych projektach filmowych, między innymi w obrazie Kennetha Branagha Mój tydzień z Marilyn, gdzie partnerował jej Eddie Redmayne. Zagrała też istotną rólkę w przewrotnej wizji Darrena Aronofsky’ego o biblijnym Noem, gdzie współpracowała z Russellem Crowe i Anthonym Hopkinsem. Jej kolejną wielką rolą ma być odtworzenie postaci Belli w filmowej adaptacji klasycznej baśni o Pięknej i Bestii. Do obsadzenia aktorki w taki sposób skłonił twórców nie tyko jej talent, ale też jej uroda. Od 2009 roku aktorka zajmuje się bowiem także modelingiem, jest między innymi twarzą brytyjskiej marki odzieżowej Burberry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ