Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Aktorstwo Flmy

Gary Oldman – ulubiony ekscentryk kinomanów

Gary-OldmanGary Oldman to brytyjski aktor, a także reżyser i wyróżniony nagrodą BAFTA scenarzysta. Wstąpienie na ścieżkę kariery filmowej zawdzięcza własnej silnej motywacji i wytężonej pracy. Przyszły artysta w dzieciństwie zmagał się z trudną sytuacją rodzinną i finansową, dzięki samozaparciu i wypracowanemu stypendium był w stanie podjął naukę w szkole teatralnej. Przez pierwszych siedem lat zawodowej drogi występował przede wszystkim na deskach teatrów, jego debiutem na wielkim ekranie była tytułowa rola w filmie Sid i Nancy, gdzie wcielił się w postać lidera punk-rockowego zespołu Sex Pistols.

Wampir, psychopata, stróż prawa

Za najwybitniejszą artystycznie kreację filmową wielu znawców kina uznaje jego tytułową rolę w Draculi, filmie Francisa Forda Coppoli. Sam Oldman przyznaje, że współpraca z tym reżyserem była dla niego bardzo cennym, zawodowym doświadczeniem. Widzowie również cenią go za rolę najsłynniejszego wampira, jednak w masowej wyobraźni Gary Oldman to przede wszystkim czarny charakter z filmu Leon Zawodowiec. Ta brawurowo zagrana rola drugoplanowa skutecznie zapada w pamięć i dopełnia wspaniałej całości, jaką jest ten film Luca Bessona z 1994 roku. Reżyser był na tyle zadowolony ze współpracy z Oldmanem, że powierzył mu do odtworzenia analogiczną kreację w futurystycznym filmie akcji Piąty Element. Popularność wśród najmłodszych kinomanów zapewniło mu sportretowanie Syriusza Blacka w serii ekranizacji historii o Harrym Potterze. Postać ta jest w pewnym sensie kwintesencją artystycznego profilu Oldmana: początkowo prezentowana jako negatywna, okazuje się ostatecznie jedną z najbardziej pozytywnych. Bo choć fani kochają swojego idola przede wszystkim za role ekscentryków i intrygujących, niecnych złoczyńców, aktor ma w swoim dorobku także role bardziej zachowawcze. Wśród takich można wymienić udział w trzech filmach Christophera Nolana o Batmanie, gdzie Oldman zagrał poczciwego porucznika Gordona. W jednym z wywiadów przyznał nawet, że żałuje iż żaden z filmowych reżyserów nie dostrzegł jego komediowego potencjału, ani nie obsadził go w obrazie o romantycznym wydźwięku. Próbkę swoich komediowych możliwości dał jednak podczas gościnnego występu w kultowym serialu Przyjaciele, w którym z przymrużeniem oka sportretował gwiazdę kina, między innymi niezdolną do pracy na planie filmowym z powodu nietrzeźwości.

Prywatne oblicze

Wywiady i pozafilmowa działalność publiczna dowodzą, że Gary Oldman to postać o wielkiej charyzmie i niepospolita osobowość. Aktor miał jednak swego czasu poważne problemy z nałogiem alkoholowym, które nadwyrężyły jego opinię, między innymi wśród współpracowników z branży filmowej. Zdarzały mu się sytuacje, w których nie docierał na czas na plan lub nie był w stanie wykonywać swojej pracy. Problemy te pociągnęły za sobą także długi finansowe. Oldman był nieraz zmuszony przyjmować nieciekawe propozycje zawodowe, właśnie przez swoją kiepską sytuację materialną. Te przyziemne, niepomyślne okoliczności ponoszą w pewnej mierze winę za to, że filmografia aktora pełna jest ról w podrzędnych i nieinteresujących artystycznie projektach.

Filmografia Garego Oldmana tworzy korowód niezwykłych postaci, jakie przyszło mu odgrywać. doczekał się wielu nagród, doceniających jego artystyczną pracę, jednak nie został uhonorowany Oscarem, który uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży filmowej. Mimo tego króluje na tworzonych przez fanów kina listach, wyliczających aktorów, których talent zasługuje na takie uhonorowanie. Jedyną jak dotąd nominację do tej nagrody przyniósł mu dramat polityczny Szpieg z 2011 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ