Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Kino religijne – najciekawsze filmy o tematyce religijnej

Motyw religii w kinie światowym poruszony został również w artykule zamieszczonym na stronie artpapier.com.

Religia zajmuje wiele sfer sztuki i rzemiosła. W dwudziestym stuleciu weszła ona również do kina. Oto siedem najciekawszych filmów o tematyce religijnej.

Jezus z Nazaretu

Liczy czterdzieści lat, a mimo to się nie starzeje, bo wciąż uznaje się go za najlepszą, najskrupulatniejszą i najwierniejszą ewangelicznym przekazom historię o Chrystusie. Jezus z Nazaretu, bo o niego chodzi, powstał w 1977 roku. Ten brytyjsko-włoski film historyczny stworzył Franco Zeffirelli. Prezentuje on życie, nauczanie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także otaczających Go osób. W rolach głównych: Olicia Hussey – Maryja Dziewica, Anne Bancroft – Maria Magdalena, John Duttine – Jan Ewangelista, Ian McShane – Judasz Iskariota, James Farentino – Piotr Apostoł. Tytułową postać Jezusa Chrystusa zagrał Robert Powell.

Syn Boży

Zrobiony z rozmachem, którego nie powstydziłyby się największe hity srebrnego ekranu. Syn Boży, stanowiący pierwotnie fragment serialu, którego fabułę obejmowały wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu, powstał w 2014 roku. Ten amerykańsko-kanadyjski film historyczny stworzył Christopher Spencer. Prezentuje on żywot Chrystusa od Jego poczęcia do Jego wniebowstąpienia. W rolach głównych: Roma Downey – Maryja Dziewica, Amber Rose Reval – Maria Magdalena, Sebastian Knapp – Jan Ewangelista, Joe Wredden – Judasz Iskariota, Darwin Shaw – Piotr Apostoł. Tytułową powstać Jezusa Chrystusa zagrał Diogo Morgado.

Święty Piotr

Święty Piotr, to jak sam tytuł wskazuje, ekranizacja życia Piotra Apostoła. Święty Piotr powstał w 2005 roku. Ten włoski film stworzył Giulio Base. Przedstawia on Świętego Piotra najpierw jako towarzysza Jezusa Chrystusa, a następnie jako Jego naśladowcę i pierwszego Biskupa Rzymu. W roli tytułowej Omar Sharif.

Święty Paweł

Święty Paweł, to jak sam tytuł wskazuje, ekranizacja życia Pawła Apostoła. Święty Paweł powstał w 2000 roku. Ten brytyjsko-włoski film stworzył Roger Young. Przestawia on Świętego Pawła najpierw jako prześladowcę chrześcijan, a następnie po Jego nawrócenia jako ich Apostoła. W roli tytułowej Johannes Brandrup.

Ojciec Pio

Ojciec Pio to włoski film Carla Carlei z 2000 roku. W filmie przedstawiona zostaje postać Ojca Pio, zakonnika kapucyńskiego i stygmatyka, jednego z największych świętych w Kościele. W roli tytułowej wystąpił Sergio Castellitto.

Jan Paweł I, Uśmiech Boga

Jan Paweł I, Uśmiech Boga to włoski film Giorgia Capitani z 2006 roku. W filmie przedstawiona zostaje postać tak zwanego uśmiechniętego papieża, czyli Jana Pawła I, wybranego na konklawe w 1978 roku, który zasłynął z przełomowego i niestety krótkiego pontyfikatu. W roli tytułowej wystąpił Neri Marcone.

Judasz

Judasza sławnego za sprawą zdrady Jezusa Chrystusa, przedstawia się jako tego złego, ale nie w tym filmie, który ukazuje go jako zagubioną, aczkolwiek w gruncie rzeczy dobrą osobę. W tej interpretacji Judasz Iskariota przyłącza się do uczniów Jezusa Chrystusa, aby zrobić rewolucję. Istnieje między nimi dychotomia, bo jeden myśli po ziemsku, drugi po niebiańsku, ale jednocześnie obaj się uzupełniają. Judasz to amerykański film z 2004 roku autorstwa Charlesa Roberta Carnera. W rolach głównych: Jonathon Schaech jako Judasz Iskariota oraz Jonathan Scrafe jako Jezus Chrystus.

Artykuły religijne, w tym filmy, znajdziesz na HolyArt.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ