Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Komedia jako gatunek filmowy

famous-313597_1280Komedia jest gatunkiem dramatycznym, który mocno rozwinął się dzięki powstaniu radia i telewizji. Film komediowy zaliczany jest do najstarszych gatunków filmowych. Od chwili narodzin kina komedia coraz rzadziej była obecna w teatrze, a coraz częściej pojawiała się na taśmie filmowej. Za pierwszą komedię filmową został uznany film braci Lumiere z roku 1895 zatytułowany „Polewacz polany”.

Początki komedii filmowej sięgają korzeniami burleski, która opierała się przede wszystkim na gagach, czyli na sytuacjach komicznych. Mistrzami burleski byli najsłynniejsi aktorzy komediowi: Charlie Chaplin i Buster Keaton. Charlie Chaplin to mistrz kina niemego, inni komediowi aktorzy z tego okresu to Stan Laurel i Oliver Hardy znani jako Flip i Flap. Ten komediowy duet z okresu kona niemego jest uważany za najsłynniejszy duet komediowy wszech czasów. Oliver Hardy i Stan Laurel zagrali razem w stu filmach.

Nowa era w komedii filmowej nastała wraz z erą dźwiękową. Zaczęły powstawać produkcje oparte nie tylko na gestach i mimice występujących w filmie aktorów, ale zaczęto pisać dowcipne dialogi. W tym czasie triumfy święcili przede wszystkim bracia Marx. Wreszcie komedia trafiła na ekrany telewizyjne. W polskiej telewizji pod koniec lat 50-tych powstał słynny Kabaret Starszych Panów. Pod koniec lat 60-tych w Anglii powstał telewizyjny program komediowy Latający Cyrk Monty Pythona. Jednym z najbardziej popularnych aktorów komediowych jest Rowan Atkinson. Zasłynął on przede wszystkim rolą Jasia Fasoli. Rowan Atkinson w roli Jasia Fasoli rozbawia widzów niemal do łez jedynie za pomocą gestów i mimiki.

Współczesne komedie filmowe powstają w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. W latach 30-tych zaczęto kręcić pierwsze komedie romantyczne, które łączą w sobie pełną humoru akcję, dowcipne dialogi i miłosne perypetie głównych bohaterów. Do kin wiele tysięcy widzów przyciągnęły takie produkcje jak: „Cztery wesela i pogrzeb”, „Pretty Woman”, „Bezsenność w Seatle”. Komedie romantyczne powstały także u nas, w ostatnich latach publiczności zaprezentowano między innymi „Tylko mnie kochaj”, „Dlaczego nie”, „Nigdy w życiu”. Komedie te wyreżyserował Ryszard Zatorski.

Do najsłynniejszych reżyserów komediowych należy Woody Allen, który wyreżyserował między innymi takie komedie: „Jej wysokość Afrodyta”, „Zakochani w Rzymie”, „O północy w Paryżu”. Do klasyki gatunku zaliczono między innymi jego „Anni Hall” z roku 1977, „Manhattan” z 1979 roku. W Polsce najbardziej znanym reżyserem filmów komediowych jest Juliusz Machulski. Jest on reżyserem dwuczęściowej komedii „Vabank”, „Seksmisji”, „Deja vu”, „Vinci”. W 2013 roku widzowie mieli przyjemność obejrzeć polską komedię fantastyczną w jego reżyserii. Najnowszy film Juliusza Machulskiego nosił tytuł „Ambassada”. Komedie wyreżyserowane przez Juliusza Machulskiego zawsze przyciągają do kin tłumy widzów. W 1974 roku Sylwester Chęciński nakręcił pierwszą część komediowej trylogii „Sami swoi” z niezapomnianymi kreacjami Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczy.