Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Teatr

O teatrze telewizji

pobrany plik (1)Uruchomienie pierwszego polskiego programu telewizyjnego miało miejsce w roku 1952. Wydarzenie to dało impuls do stworzenia wyjątkowego Teatru Telewizji. Dzięki temu przedstawienia teatralne mogli obejrzeć ludzie, którzy nigdy, lub bardzo rzadko, odwiedzali tradycyjny teatr. Dla potrzeb polskiego Teatru Telewizji stworzono samodzielnie działającą redakcję, która funkcjonowała jak normalny repertuarowy teatr. Działalność ta została zakończona po 50 latach działalności, w 2013 roku.

Pierwsze widowisko zaprezentowane w ramach Teatru Telewizji zostało nadane 15 grudnia 1952 roku. Nie było to jeszcze przedstawienie zrealizowane na scenie Teatru Telewizji, ale przedstawienie, które było wystawiane na scenie Teatru Kameralnego i za pośrednictwem kamer transmitowane przez telewizję. Przedstawienie nosiło tytuł „Król i aktor”. Pierwszym spektaklem przygotowanym całkowicie przez ekipę Teatru Telewizji był spektakl „Okno w lesie”. Reżyserem tego spektaklu był Józef Słotwiński, a premiera widowiska miała miejsce w listopadzie 1953 roku. Od roku 1958 spektakle wyreżyserowane w Teatrze Telewizji nadawano w każdy poniedziałek w godzinach wieczornych. Za pośrednictwem odbiorników telewizyjnych widzowie mogli obejrzeć realizowane na scenie Teatru Telewizji sztuki autorów polskich i zagranicznych. Wśród dyrektorów Teatru Telewizji był między innymi Adam Hanuszkiewicz. Pełnił on w Teatrze Telewizji funkcję naczelnego reżysera. Pierwszą sztuką wyreżyserowaną przez Adama Hanuszkiewicza dla potrzeb Teatru Telewizji była sztuka zatytułowana „Złoty Lis”, która została pokazana w 1955 roku. Funkcję dyrektora od roku 1977 do roku 1988 pełnił także Jan Paweł Gawlik. Na scenie Teatru Telewizji można było oglądać między innymi Krzysztofa Kolbergera. Jego kariera teatralna rozpoczęła się od zagrania na scenie Teatru Telewizji, na której wystąpił po raz pierwszy w roku 1973 grając tytułową rolę w reżyserowanym przez Macieja Z. Bordowicza spektaklu „Don Carlos”. Rok później zagrał w postać Romeo w spektaklu „Romeo i Julia”, którego reżyserem był Jerzy Gruza.

Oprócz Teatru Telewizji funkcjonował także Telewizyjny Teatr Sensacji „Kobra”. Adresatem sztuk realizowanych na motywach literatury sensacyjnej był głównie widz masowy. Spektakle na potrzeby Telewizyjnego Teatru Sensacji emitowane były w czwartkowe wieczory. Pierwszy spektakl wyemitowano 6 lutego 1956 roku, ostatni w roku 1993. W roku 2013 działalność Telewizyjnego Teatru Sensacji reaktywowano. Pierwszym spektaklem były „Zatrute litery” na motywach powieści Agathy Christie. Reżyserem tego spektaklu był Józef Słotwiński. Wśród reżyserów Teatru Sensacji był Andrzej Łapicki, który wyreżyserował w roku 1961 spektakl pod tytułem „Gasnący płomień”. Na scenie Teatru sensacji występowali między innymi: Aleksandra Śląska, Emilia Krakowska, Igor Śmiałowski, Henryk Machalica i wiele innych osób. Działalność Teatru Sensacji wznowiono sztuką „Dawne grzechy”, którą wyreżyserował Krzysztof Lang. W spektaklu wystąpili: Kamilla Baar, Jan Frycz, Adam Woronowicz, Tomasz Karolak.