Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Teatr

Repertuar teatrów – gdzie go sprawdzić

Coraz więcej osób jest zainteresowanych teatrem. Wbrew obiegowym opiniom, że zapełnienie sali teatralnych jest małe, że nikt się teatrem nie interesuje, istnieje wiele teatrów, które nigdy nie miały kłopotów, a nawet jeśli one się zdarzały w przyszłości, to obecnie, dzięki występującym tam aktorom, świetnym tekstom oraz dbałości o unowocześnienie repertuaru cieszą się one ogromnym powodzeniem.

Repertuar teatrów jest ukierunkowany na różne grupy odbiorców. Dlatego modne i dobrze prosperujące teatry dbają, by w ich repertuarze znalazły się zarówno komedie – te oczywiście szczególnie dobrze się sprzedają, cieszą się ogromną popularnością, jak i dramaty obyczajowe z elementami satyry, tragedie – te klasyczne, ale w zupełnie nowym wydaniu. Generalnie obecnie ma miejsce moda na eksperymentowanie w teatrze, choć i ten trend powoli wygasa. Repertuar teatrów jednak jest tak dobrany, by przyciągnąć i widzów zainteresowanych klasyką, i nowoczesnością, dziełami znanymi, w tradycyjnej formie, jak i tymi unowocześnionymi. Teatry dbają, by repertuar teatrów był dopasowany do wymogów nowoczesnego widza, lecz też by był uniwersalny. Dlatego do teatru chętnie chodzą zarówno ludzie młodzi, jak i starsi. Ci pierwsi szukają na ogół nowości, dynamiki, a także – aktorów znanych z telewizyjnych i kinowych ekranów. Dlatego szczególnie w Warszawie teatry, w których występują takie gwiazdy, cieszą się ogromną popularnością. Jednak nie tylko w stolicy. Aktorzy znani z telewizji i filmu grają też jako etatowi pracownicy w wielu teatrach w całej Polsce. Ostatnio powraca też moda na teatr objazdowy.

Repertuar teatrów tego typu jest szczególnie atrakcyjny, by przyciągać widzów z daje miejscowości. To doskonała idea, gdyż dzięki temu mieszkańcy nawet niewielkich miasteczek mają szansę obejrzeć przedstawienia teatralne, które by ich w przeciwnym razie ominęły. Repertuar teatrów musi być więc jednocześnie osadzony w klasyce – nie każdy lubi jakże moden ostatnio eksperymenty, teatr na wskroś pesymistyczny, dołujący, mówiący o dramatach ludzkiej egzystencji w wyjątkowo jednoznaczny i ponury sposób. Zdecydowanie większa popularnością cieszą się komedie i lekkie przedstawienia, co oczywiście nie oznacza, że w nowoczesnym teatrze nie ma miejsca na eksperyment, dramat i tragedie. Repertuar teatrów musi łączyć to zapotrzebowanie. Jest to ważne nie tylko ze względów artystycznych, ale i komercyjnych. Nie można dopuścić do tego, by na przedstawienie przestali przychodzić ludzie, więc pewna komercjalizacja jest przeważnie niezbędna. Choic natrętna reklama produktów określonych marek niestety też wkrada się do teatrów – jednak niezależnie od tego, czy to teatr typowo komediowy, czy też inny – jednak deski teatralne zobowiązują i doprowadzanie do takiej sytuacji to nie jest dobra droga. Repertuar teatrów jest więc dobierany pod szczególnymi względami. Muszą być uwzględniane nie tylko kwestie artystyczne, lecz też komercyjne. Bardzo ważne jest też to, ze obecnie nie ma problemów ze sprawdzeniem repertuaru teatralnego. nie trzeba sprawdzać go w samym teatrze, w biuletynach, ani nawet w prasie. Można bez problemu takie informacje znaleźć w Internecie, co jeszcze bardziej przyczynia się do wzrostu popularności przedstawień teatralnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ