Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny –Janowiec nad Wisłą

20150801_2brzegi01Już po raz dziewiąty nad Wisłą w urokliwym zakątku Lubelszczyzny, odbędzie się artystyczna impreza z udziałem twórców, aktorów i reżyserów. Cykl spotkań i otwartych pokazów filmowych w znakomitym gronie polskich miłośników sztuki.

Jeśli, między pierwszym a dziewiątym sierpnia, znajdziemy czas, aby odwiedzić piękne małe miasteczko, nad brzegiem największej rzeki w naszym kraju, to mamy szanse, nie tylko spotkać się z wybitnymi twórcami ale również obejrzeć najciekawsze filmy wybrane spośród produkcji prezentowanych na festiwalach, między innymi w Wenecja, San Sebastian, Rotterdam, Berlin, Cannes, Transylwania, Ryga, Portoroz, Ljubljana, Bratislava, Młodzi i Film,na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Krakowskim Festiwalu Filmowym. Na gali otwarcia odbędzie się również polska premiera „45 years”. Film został otrzymał nominacje do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2015, w kategorii najlepszy aktor i aktorka oraz otrzymał nagrodzę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu 2015 w kategorii najlepsza rola w filmie brytyjskim. W roli głównej Charlotte Rampling. Zapoznamy się też z debiutanckimi produkcjami młodych polskich twórców. W trakcie festiwalu będzie miała miejsce prezentacja filmów nagrodzonych w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowym bohaterem cyklu I Bóg stworzył aktora będzie Adam Woronowicz. W roku 2014 był to Andrzej Chyra. Retrospektywa reżyserska gościć będzie w tym roku niemiecką reżyserkę, Margarethe von Trotta. Świetna artystka i kobieta, która przetarła szlak do „męskiego” zawodu. Mamy również szanse na spotkanie z Polskim reżyserem Jerzyk Skolimowskim którego produkcja „11 minut” walczyć będzie o nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Dwa Brzegi to miejsce nie tylko filmowych ale również muzycznych inspiracji. Organizatorzy zapraszają na cykl Muzyka- moja miłość. Zaprezentowane zostaną rejestracje koncertów oraz filmy o muzyczne, między innymi biografia Amy Winehous w „Amy”. Warto wybrać się na Wielkie kino na małym rynku. Cykl poświęcony produkcjom wybitnym, których kopie nie łatwo jest zdobyć. To propozycja dla wymagających kinomanów i filmowych pasjonatów. Wysłuchamy spowiedzi twórców w lekcji kina oraz oddamy swój głos w Plebiscycie publiczności. Zapoznamy się z nowymi projektami teatru telewizji– unikatowego zjawiska w skali światowej. Kto z nas wie o istnieniu Kina za rogiem- sieci kin która promuje twórczość niekomercyjną? Na festiwalu mamy szanse zapoznać się z repertuarem. Dla naszych pociech też zaplanowany specjalne pokazy bajek i kina familijnego w cyklu Pasmo dla dzieci. Melomani nakarmią swoje uszy w trakcie prezentacji kompozytorów muzyki poważnej, jazzowej, tradycyjnej, rozrywkowej i alternatywnej. Jest również coś dla miłośników sztuk plastycznych. Kazimierz to miejsce wielu działań artystycznych, mamy szanse więc obcować z rzeźbą, malarstwem, rzemiosłem artystycznym. Galerie w miasteczku angażują się w pokazy mające na celu promocje regionalnych twórców.

Chwile spędzone w Kazimierzu Dolnym i Janowcu na pewno będą niezapomniane. Warto odwiedzić te klimatyczne miasteczka również ze względu na ich urokliwe położenie i piękno, tym bardziej, że mamy szanse nasycić się również dobrą sztuką.