Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Łeb pełen filmów – ja portal ułatwia życie kinomaniakom

filmwebPowszechność internetu sprawiła, że zrzeszają się w nim i dyskutują osoby, które interesują się kulturą i rożnymi jej przejawami. Są strony dla architektów, grafików, fotografów, poetów, bibliofilów a także – kinomaniaków.

Istnieje kilka portali, które mają ułatwić poruszanie się w świecie filmów. Posiadają one liczne funkcje, a dla twórców są oczywiście źródłem zarobku (głównie dzięki reklamom). My opiszemy zasady działania jednego z najpopularniejszych o nazwie „filmweb”.

Pozwala on użytkownikom na łatwe orientowanie się w świecie filmów, możemy nim przeglądać (i to nawet nie posiadając konta) charakterystykę filmów, aktorów, reżyserów – wszystkich postaci ze świata kina oraz szeroką bazę filmów z całego świata. Posiadając konto możemy tę bazę poszerzać i edytować (nieco tak, jak w wikipedii). Dzięki temu fani kina mogą w nim żywo uczestniczyć i być na bieżąco z każdą nowinką.
Posiadanie konta wiąże się jednak również innymi możliwościami. Po pierwsze tworzy się katalog własnych filmów, tych które już się widziało oraz tych, które chce się zobaczyć. Po co? Po pierwsze po to, żeby nie zapomnieć jakie pozycje chce się mieć na oku. A po drugie – dzięki temu filmweb jako portal może nas informować, gdzie aktualnie dany film możemy zobaczyć (i nie dotyczy to jedynie projekcji kinowych, ale także telewizji). Poza tym, jeśli zaznaczymy, że jesteśmy szczególnie zainteresowani jakąś produkcją, będziemy otrzymywać powiadomienia o wydarzeniach związanych z danym filmem, takich jak: wizyta danego aktora czy reżysera w Polsce, zakończenie zdjęć do filmu, wejście filmu do dystrybucji czy może rozpoczęcie nagrywania kolejnej części naszej ulubionej produkcji.

Na portalu możemy mieć znajomych, z którymi wspólnie komentujemy filmy lub po prostu informujemy się o wydarzeniach ze świata filmu. Możemy też komentować czyjąś ocenę filmu, podpytać o nią, itp. Każdy film, reżyser i aktor ma swoją ocenę ogólną, która powstaje na podstawie indywidualnych ocen poszczególnych użytkowników. Pozwala nam ona ogólnie zorientować się z kim lub z czym mamy do czynienia.
Istnieje jeszcze jeden plus z posiadania konta na takim portalu jak filmweb. Każdy obejrzany film możemy ocenić. Portal na bazie innych naszych ocen, oraz ocen osób, które podobne filmy oceniają na tym samym poziomie co my, szacunkowo określa na ile procent dany film może nam się spodobać. W ten sposób mamy również dostęp do bazy proponowanych nam filmów, o których w inny sposób moglibyśmy nie usłyszeć, a które – z ogromnym prawdopodobieństwem – przypadną nam do gustu.

Baza filmwebu nie dotyczy jedynie filmów, ale także seriali, które przecież są coraz bardziej popularne. Istnieją także portale, które w podobny sposób ułatwiają poruszanie się na przykład w świecie literatury czy muzyki. Jeśli więc interesuje Cię film, możesz ułatwić sobie poruszanie się w jego świecie, być na bieżąco z wszystkimi jego nowinkami. To naprawdę ułatwia nam kontynuowanie i rozwijanie swojego hobby, tym bardziej, że za pośrednictwem takiego portalu możemy znaleźć osoby zainteresowane tymi samymi sprawami co my.