dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Johnny Depp – niszowy i niesamowicie popularny

pirates-of-the-caribbean-583725_1280Johnny Depp to poniekąd pseudonim, pod jakim znany jest w branży filmowej John Christopher Depp. Pochodzący z małego miasteczka w amerykańskim stanie Kentucky artysta ma korzenie irlandzkie i niemieckie, sam zaś lubi opowiadać o swoim domniemanym spokrewnieniu z ostatnimi Indianami. Jako 15-latek rzucił szkołę i postanowił zostać muzykiem rockowym. Był gitarzystą w kilkunastu kapelach, z jedną z nich ruszył nawet w trasę koncertową, w której brał udział także Iggy Pop. Kariera muzyczna Deppa nie rozwinęła się jednak dalej, ponieważ postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie. Zamiłowanie do gry na gitarze i muzyczny słuch przydały mu się jednak, udało mu się popisać swoimi umiejętnościami w kilku filmach, na przykład w Czekoladzie. Za jedną z jego najlepszych ról filmowych uznaje się ponadto kreację z musicalu Sweeney Todd, w którym śpiewał między innymi u boku Heleny Bonham Carter i Alana Rickmana. Depp ma na swoim koncie także występy w teledyskach muzycznych, ponadto reżyserował wideoklipy swojej wieloletniej życiowej partnerki, Vanessy Paradis. W 2011 roku aktor wystąpił gościnnie w teledysku do utworu Paula MacCartneya My Valentine. W czarno-białym klipie, aktor gra na gitarze i przekazuje widzom tekst piosenki, posługując się językiem migowym.

Ulubieniec Tima Burtona

Nieśmiałe filmowe debiuty kinowo-telewizyjne Deppa zostały odebrane bardzo dobrze przez widzów i krytyków, jednak bardzo ważnym, wręcz decydującym dla dalszej kariery aktora punktem, był rozpoczęcie współpracy z reżyserem Timem Burtonem. Zainicjował ją film Edward Nożycoręki z 1990 roku, opowiadający o wrażliwym cyborgu, który nie potrafi odnaleźć się w amerykańskiej rzeczywistości końca XX wieku. Obaj twórcy spotykali się na planie filmowych jeszcze sześć razy, nie licząc udziału Deppa w produkcji animacji Gnijąca Panna Młoda, w której grał jedynie głosem. Postaci kreowane przez niego w filmach Burtona odznaczają się zwykle tym samym rysem indywidualizmu, nawet pewnego rodzaju wyobcowania z tłumu. Kolejne tytuły jakie można wymienić, to: Ed Wood, Jeździec Bez Głowy, Charlie i Fabryka Czekolady, Sweeney Todd: Demoniczny Golibroda z Fleet Street, Alicja w Krainie Czarów i Mroczne Cienie. Filmy tworzone przez duet Burton-Depp mają na świecie ogromną rzeszę fanów. Ich groteskowy styl, nieco mroczna stylizacja i aura tajemnicy intrygują i skutecznie zapraszają do wstąpienia do wykreowanego w nich, przerysowanego świata – który jest ostatecznie przecież obrazem realności, odbitej w krzywym zwierciadle. Na koniec maja tego roku zapowiadana jest premiera Alicji Po Drugiej Stronie Lustra, w której Depp ponownie wcieli się w rolę Szalonego Kapelusznika.

Kapitan Jack Sparrow

Choć Johnny Depp ma w swoim dorobku wiele niezwykłych ról, wydaje się że kreacja, dzięki której zostanie zapamiętany najlepiej to postać kapitana Jacka Sparrowa, głównego bohatera disneyowskiej serii filmów o wspólnym tytule Piraci z Karaibów. I prawdopodobnie stanie się tak nie tylko dlatego, że to wcielenie przyniosło mu pierwszą w jego karierze nominację do Oscara. Rola nieobliczalnego, ekstrawaganckiego i posiadającego absurdalne poczucie humoru pirata ma już status ikony popkultury. Co ciekawe, kreacja zawdzięcza bardzo wiele inwencji samego aktora, który postanowił obdarzyć swojego bohatera dziwacznym stylem bycia: podobno scenariusz nie przewidywał, że Jack Sparrow jest tak wielkim dziwakiem, jakiego sportretował Depp. Taktyka jednak sprawdziła się, bo kreacja ta porwała widzów na całym świecie. Popularność serii z tą postacią doprowadziła do tego, że obecnie stworzono już cztery filmy, a realizacja kolejnych jest planowana. Sam aktor przyznawał niejednokrotnie, że po zakończeniu zdjęć do kolejnych filmów było mu przykro rozstawać się z kostiumem i samym wcielaniem się w postać nieco szalonego pirata. Depp wykorzystywał jednak w dalszym ciągu swoje przebranie, na przykład w taki sposób, by móc sprawić radość swoim fanom. W lipcu 2015 roku zrobił ogromną niespodziankę małym pacjentom australijskiego szpitala, odwiedzając dzieci właśnie jako Jack Sparrow.

Wszystkie artystyczne wcielenia Deppa to korowód niezwykle barwnych i różnorodnych postaci, a fakt że z każdego aktorskiego zadania aktor wywiązywał się znakomicie, świadczy najlepiej o posiadanym przez niego talencie. W kwestii formalnej potwierdzają go trzy nominacje do prestiżowego Oscara, zaś nieoficjalnie – szeroka rzesza fanów, obejmująca przedstawicieli kilku generacji. Wielbiciele jego artystycznych dokonań podkreślają, że jest to postać o nieprawdopodobnej charyzmie i zdolności do metamorfoz.

Zostaw odpowiedź