Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Ciekawe filmy

Oglądanie filmów to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Oczywiście większość osób wybiera chętniej seriale, programy telewizyjne różnego typu, jednak ciekawe filmy też mają swoją dość sporą grupę odbiorców. Wiele osób – prawdziwych miłośników filmów – wybiera oglądanie ich w kinie. Niepowtarzalny klimat sali kinowej, półmrok, doskonałe nagłośnienie w nowoczesnych salach oraz oczywiście idealne warunki wizualne i akustyczne – to wszystko sprawia, że taki film oglądany w kinie zupełnie inaczej się dobiera. Ważne premiery filmowe cieszą się więc dużym zainteresowaniem.

Jeśli film jest dobrze rozreklamowany, była odpowiednio przygotowana ścieżka marketingowa, promująca dany film – to tak premiera będzie wyczekiwania i pojawi się na niej mnóstwo osób. Ciekawe filmy cieszą się późnej dużym zainteresowaniem, jeśli ta premiera była dobrze promowana. Wtedy pojawienie się takiego filmu na ekranach kinowych, a potem telewizyjnych jest prawdziwym wydarzeniem, na które się czeka. Obecnie jest to dość trudna sztuka, w ten sposób wypromować jakiś obraz. Jednak różne ciekawe filmy zawsze się obronią. Będą się cieszyć zainteresowaniem. Mogą być to oczywiście filmy różnych gatunków. Obecnie popularną formą promocji jest wspominanie w takich zwiastunach, reklamach, recenzjach o tym, że taki film jest z różnych powodów kontrowersyjny. To, co przyciąga uwagę widza, to sensacja, kontrowersje, erotyka, przemoc. To zawsze dobrze się sprzedaje. Owszem, te cechy zawsze były ważne dla widza, jednak teraz te tendencje przybierają na sile, często w związku z tym różne ciekawe filmy, które nie stawiają na tego typu elementy przyciągające uwagę – po prostu się nie obronią, nie zwracają na siebie uwagi, przechodzą bez echa. Dlatego w przypadku spokojniejszych, mniej kontrowersyjnych obrazów, potrzebna jest promocja ukierunkowana na konkretną grupę odbiorców, nie na tzw. masowego widza. Wtedy takie ciekawe filmy mają szansę się obronić i stać swego rodzaju wydarzeniami artystycznymi. Dlatego trzeba je promować w inny sposób, lecz nie oznacza to, że mniej efektywnie.

Filmy obyczajowe, psychologiczne dramaty – one nie przyciągają aż tak szerokiej widowni jak sensacyjne, komedie romantyczne, thrillery itd. Takie ciekawe filmy też mają jednak swoja promocję i trochę inny kanał dystrybucji. Często trafiają one do małych kin, studyjnych, kameralnych i także mają swoją widownię. Jednak wciąż czynnikami ograniczającym dostęp do kin jest po prostu cena biletów. Jednak chyba mimo wszytek właścicielom tego typu obiektów opłaca się utrzymywać taki stan rzeczy, stawiać na kasowe produkcje, a różne, często ciekawe filmy jednak szybko zdejmować z afisza, jeśli nie cieszą się one popularnością. Wtedy kolejnym kanałem dystrybucji staje się sieć. Wielu właścicieli kin obwinia właśnie Internet o to, co się dzieje – o coraz mnisze zainteresowanie przychodzeniem do kina. Kiedyś premiera kinowa to było wydarzenie, teraz widz wie, że już wkrótce dany film pojawi się po prostu w sieci, więc nie opłaca się im płacić za bilet.