Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Aktorstwo Flmy

Daniel Day Lewis – aktor wybitny

276008.1Jeśli traktować oficjalne wyróżnienia i nagrody jako miarodajne wyznaczniki statusu gwiazdy, można śmiało powiedzieć, że Daniel Day Lewis jest wybitnym aktorem teatralnym i filmowym. Do takiego wniosku skłania fakt, że to jedyny artysta, który został uhonorowany trzema statuetkami Oscara za pierwszoplanowe role męskie. Zachwytu nad jego możliwościami aktorskimi dopełnia fakt, że aktor, od czasu ugruntowania swojej pozycji zawodowej w latach 80., przyjmuje kolejne zawodowe propozycje bardzo sporadycznie. Choć jego filmografia nie jest porażająco długa, każda kreacja to perfekcyjnie dopracowany portret powierzonej mu postaci.

Ostatni Mohikanin czy Abraham Lincoln?

Paradoksalnie, rolą z którą masowy odbiorca będzie prawdopodobnie najlepiej kojarzyć Daniela Day Lewisa jest postać białego Indianina, Nathaniela, zwanego także Sokolim Okiem. Był to prawdopodobnie najbardziej komercyjny film w karierze aktora, który przetworzył klasyczną powieść Jamesa Coopera na opowieść, której główną osią jest romans w niezwykłych okolicznościach historycznych i obyczajowych. Day Lewis preferuje filmy niszowe, o wysokich ambicjach artystycznych. Niektóre projekty realizuje dzięki współpracy z żoną, scenarzystką i córką dramatopisarza, Rebeccą Miller. Sam przyznaje, że jest ona dla niego nieocenionym wsparciem i okazuje mu wiele wyrozumiałości, gdy pochłaniają go drobiazgowe przygotowania do pracy na planie filmowym i dosłownie przemienia się w postaci, które ma sportretować. Wyrazy uznania dla żony zdominowały jego ostatnie przemówienie podczas odbierania Oscara za tytułową rolę w biograficznym filmie Stevena Spielberga pod tytułem Lincoln. Poprzednie kreacje, które Amerykańska Akademia Filmowa uznała za wybitne i godne uhonorowania przyznawaną przez nią nagrodą, to obrazy Moja Lewa Stopa z 1989 roku i Aż poleje się krew z 2007 roku. Pierwsza z nich wymagała od aktora przedstawienia postaci malarza, który realizuje się artystycznie pomimo faktu, że ma niemal zupełnie sparaliżowane ciało i cierpi na porażenie mózgowe. Drugi Oscar Day Lewisa to docenienie jego wcielenia się w postać zaślepionego żądzą zysku potentata naftowego.

Z uwagi na zasługi oddane swoją działalnością światowi kultury, rozsławianiu brytyjskiej sztuki teatralnej na świecie, Daniel Day Lewis został w 2014 roku uhonorowany przez brytyjską królową tytułem szlacheckim. Symbolicznego ceremoniału dokonał wnuk Elżbiety II i następca tronu, książę William. Dzięki ojcu, poecie Cecilowi Day Lewisowi, aktor ma bowiem korzenie i obywatelstwo irlandzkie i jest poddanym brytyjskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ