Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Horrory

Filmy mają być prawdziwą rozrywką. Wzbudzać emocje, dzięki temu pozwalają się odprężyć, zapomnieć o problemach. Fabuła musi być więc wciągająca i interesująca. Szczególnym pod tym względem gatunkiem filmowym są na pewno horrory. Wiele osób je uwielbia, choć równie wiele – omija je szerokim łukiem. Dobrowolne podawanie się takim obrazom niektórym nie mieści się w głowie. Tymczasem dla niektórych jest to wspaniała rozrywka, bo fabuła dobrze napisanego horroru wciąga, dzięki czemu faktycznie można włączyć się w ten fikcyjny świat.

Jest to stopniowane napięcia, granie na emocjach. Dlatego horrory są tak często oglądane. Pozorna sprzeczność w tym jest – horrory są oglądane przez osoby, które lubią się bać – gdyż sami, dobrowolnie wybierają takie filmy. Stanowią one dla nich wspaniałą rozrywkę, właśnie dlatego, że wyzwalają te skrajne emocje. Poza tym człowiek czuje się bezpieczny – choć oczywiście dobre horrory sprawiają, że późnej w nocy trochę strach iść do łazienki. Jednak generalnie to opiera się na wzbudzeniu tych emocji, strachu – to wciąga, angażuje, człowiek oczywiście zdaje sobie sprawę, że to na niby, ale te emocje są prawdziwe. Prawdziwe, dobrze napisane horrory faktycznie mogą bardzo przestraszyć. Jednak właśnie mimo wszystko i tak wzbudzają one spore zainteresowanie. Wiele osób bardzo się boi, oglądają horror, jednak ten lęk jest dla nich w pewnym stopniu przyjemny, gdyż nie przerywają seansu, a przecież mogliby to zrobić w każdej chwili. Chcą się dowiedzieć, co dalej się wydarzy, jakie straszne obrazy na nich potem czekają. Dlatego horrory cieszą się tak wielka popularności. Już na początku, kiedy dopiero zaczynano kręcić filmy, horror jako gatunek filmowy cieszył się uznaniem.

Powstawały wręcz arcydzieła filmowe, przy których niektóre dzisiejsze produkcje to bardzo słabe filmy. Obecnie można obejrzeć różne horrory – wciąż ogromną popularnością cieszy się klasyka, filmy Hitchcocka czy na przykład Dziecko Rosemary Polańskiego. Horrory mogą być bardzo zróżnicowane, pod tym hasłem mieszczą się zarówno psychologiczne dramaty – np. tematem często jest choroba psychiczna, problemy rodzinne itd. Mogą to być też zupełnie inne obary, epatujące krwią, sensacją, bardzo dosłowne.

Także mamy tutaj skrajne zróżnicowane. Od subtelnego grania na emocjach, stopniowania napięcia poprzez zagmatwanie się sytuacji psychologicznej – po filmy bardzo dosłowne, operujące takimi technikami, jak sensacja, krew, morderstwa – wszystko to ukazane z wielką dokładnością, wiernie odzwierciedlające rzeczywistość itd. Tak więc horrory mogą być dobrymi filmami, wręcz arcydziełami, subtelnymi lub mniej subtelnymi, opierającymi się na grze czy też wojnie psychologicznej. Jednak ostatnimi laty królują horrory bardzo dosłowne, ukazujące wszelkie szczegóły z anatomiczną dokładnością, tutaj nie ma miejsca na subtelności, stopniowanie emocji, strachu, garnie na takich emocjach. Tak więc teraz każdy może znaleźć filmy odpowiednie dla siebie – sięgać po nieśmiertelną klasykę horrorów lub wybierać współczesne produkcje. Tutaj ten wybór jest zróżnicowany.