Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Teatr

Narodziny warszawskiego dramatu

Najsłynniejszy teatr dramatyczny w Polsce to niewątpliwie Teatr Dramatyczny w Warszawie, który powstał z połączenia dwóch instytucji w 1949 roku. Czas powojenny sprzyjał odbudowie i tworzeniu nowych miejsc, poświęconych kulturze wyższej. Jednocześnie jednak bardzo dużo zależało od osób prowadzących i zarządzających teatrem odnośnie decyzji, jaką drogą i jaką linię teatralną przyjmie.

W przypadku Warszawy teatr dramatyczny w tym czasie trafił w ręce doświadczonego pracą w tego typu instytucjach Mariana Mellera. W latach 1949-1962 teatr był siedliskiem największych twórców dramatu. Kolejnymi dyrektorami teatru byli Jan Świderski, Andrzej Szczepkowski oraz Jan Bratkowski. Teatr dramatyczny przeszedł swoistą metamorfozę w 1972 roku, kiedy dyrektorem artystycznym został Gustaw Holoubek. Ambitnie zarządzając instytucją, Holoubek stworzył z warszawskiego teatru dramatycznego miejsce bardzo ważnych wydarzeń teatralnych, głównie dzięki doskonałemu składowi aktorskiemu oraz licznym spektaklom. To właśnie za czasów Holoubka teatr dramatyczny gościł na swojej scenie Piotra Fronczewskiego (wtedy debiutującego, młodego aktora), Marka Kondrata, czy Karola Strasburgera. Po 1983 nastąpił ciężki czas teatru ze względu na zawirowania polityczne, poziom teatru obniżył sie, jego prestiż nie był już tak wysoki. Powrót do formy nastąpił po 1987 roku, kiedy dyrekcję objął Zbigniew Zapasiewicz.

Teatr dramatyczny obecnie jest bardzo ważnym ośrodkiem teatralnym. W pierwszej dekadzie XXI wieku w teatrze zainicjowano wiele wartościowych spotkań i projektów. Cztery najważniejsze z nich to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu – unikatowy w skali Europy festiwal, gromadzący najlepszych przedstawicieli tej charakterystycznej sztuki bez słów. Kolejna z impreza cyklicznych to Przegląd Laboratorium Dramatu. Teatr Dramatyczny w Warszawie organizuje przeglądy aktorskie, w których biorą udział Projekt powstał znakomici aktorzy oraz zespoły aktorskie. Ostatni z nich, V Przegląd Letni miał miejsce w 2012 roku.

Ważną rolą i misją teatru jest propagowanie sztuki aktorskiej z naciskiem na indywidualne umiejętności utalentowanych aktorów. Teatr jest także inicjatorem Laboratorium Dramatu, projektu, który rozpoczął się w 2003 roku. Celem projektu jest propagowanie teatru jako narzędzia dialogu, a samego miejsca Teatru Dramatycznego, jako punktu spotkań osób związanych z teatrem, aktorów młodego i średniego pokolenia. Laboratorium Dramatu to także prowadzone badania i szkolenia. Najnowszą, zbliżającą się imprezą, organizowaną przez warszawski teatr dramatyczny są 36. Warszawskie Spotkania Teatralne w dniach 20 marca do 1 kwietnia.

Teatr posiada nowoczesną, interaktywną stroną, na której z powodzeniem można nabyć bilety online, zarezerwować miejsca na widowni obydwu sal, a także dowiedzieć się na temat szczegółowych planów – premier, spektakli, spotkań. Aktorzy, których można spotkać na deskach teatru przy placu Defilad to między innymi Marcin Dorociński, Maja Komorowska, Maciej Stuhr, czy Agata Kulesza. Można więc powiedzieć, że mocna obsada aktorska czyni go jednym z ważniejszych współczesnych ośrodków teatralnych w Polsce.