Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Repertuar kin

Wiele osób rezygnuje już z chodzenia do kina. Tego typu rozrywka nie jest już tak popularna, jak kiedyś. Po prostu teraz jest dostęp do innych rozrywek. Telewizja, Internet sprawiają, że chodzenie do kina już nie jest tak chętnie wybierana rozrywka. Kina tracą swoich widzów, jednak tak naprawdę wciąż jest spora grupa osób zainteresowanych tym repertuarem. Ogólne rzecz biorąc repertuar kin jest tak ustalany, by wyświetlane filmy po prostu wzbudzały zainteresowanie. Jeśli na dane tytuły nie ma aż tak masowego zainteresowania, są one szybko wycofywane. Tak więc repertuar kin ulega różnym zmianom z tym związanym, gdyż po prostu tutaj właściciele kin muszą mieć odpowiedni zysk.

Nie chcą oni obniżać cen biletów, a to właśnie wysokie ceny w dużej mierze decydują o tym, że kino już nie jest tak popularna rozrywką. Dlatego po prostu właściciele kin dbają o to, by faktycznie na afisz trafiały te produkcje, które są przygotowywane z myślą o masowym widzu – mają wzbudzać zainteresowanie, mają być tak dobrze rozreklamowane, że przyjdzie na nie pewna grupa osób, nieważne, jakie będą drogie bilety. Dlatego repertuar kin jest właśnie ustalany w dużej mierze pod tym katem. Dzięki temu właściciele kina nie muszą obniżać cen biletów. Obecnie te wielkie kina, przy centrach handlowych. Utrzymują się w duże mierze z wycieczek szkolnych. Dlatego repertuar kin musi być bogaty w produkcje, które są skierowane do widza w wieku szkolnym. Kiedyś niezwykle popularne były po prostu ekranizacje lektur szkolnych, na które taka młodzież masowo przyjeżdżała. obecnie jeszcze niektórzy twórcy także czerpią z tego wzorca. Tak więc ustalanie, jaki będzie repertuar kin w dużej mierze zależy właśnie od tych tendencji, do tego, jakie filmy faktycznie mają szansę zdobyć uznanie wśród widzów, będą chętnie wybierane itd. Teraz nie ma też problemu ze sprawdzenie, jaki jest repertuar kin na dany tydzień czy miesiąc. Można sprawdzić, jakie są nowości, zapowiedzi, co nowego się szykuje. Te wszystkie informacje są po prostu dostępne w Internecie. Tak więc każdy ma do tego dostęp. W ostatnich latach upadło wiele kin. W mniejszych miejscowościach już praktycznie one nie funkcjonują. Generalnie dobrze sobie na rynku radzą tylko multipleksy, wielkie kina przy centrach handlowych. Dlatego repertuar kin musi być ustalany właśnie pod wymagania tego masowego widza, który traktuje kino czysto rozrywkowo, ma on o być śmieszne, lekkie i przyjemne.

Wiele kin studyjnych, kameralnych, upada. Jednak i one mają swoich zwolenników, dlatego te najlepsze, w wielkich miastach na pewno przetrwają. One już nie są tak nastawione na komercje. Pokazują trochę bardziej wymagające filmy, niekoniecznie tak kolorowe i bajeczne. Dlatego tutaj muszą jednak ten swój repertuar kierować do konkretnego widza, zainteresowanego nieco bardziej wyrafinowana sztuką filmową. One nie są nastawione tylko na zysk, nie pokazują komercyjnych produkcji, lecz te, które nie są dostępne w tak szerokim obiegu. Jednak i one mogą przetrwać, bo mają swych zwolenników.