Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Bajki – kilka słów

Jeszcze do niedawna uważało się, że bajki to prosta rozrywka dla najmłodszych widzów. Dzisiaj coraz więcej dorosłych przyznaje, że z przyjemnością od czasu do czasu oglądają tego typu produkcje, które nie tylko zapewniają im powrót do czasów dzieciństwa, ale także stanowią prawdziwą przyjemność pod względem wizualnym i fabularnym.

Początki

Pomimo tego, że bajki były obecne w różnej formie praktycznie od początku kinematografii, to prawdziwy przełom dla tego gatunku nastąpił dopiero w roku 1932. To wtedy właśnie nagrodą Amerykańskiego Przemysłu Filmowego, a więc Oscarem, został uhonorowany Walt Disney za stworzenie znanej współcześnie na całym świecie postaci Myszki Miki. Jak na tamte czasy poziom animacji był wprost niebywały. Jednakże autor nie osiadał na laurach. Już sześć lat później ponownie otrzymał prestiżową statuetkę, tym razem za pierwszy pełnometrażowy film animowany w historii, a więc za „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Zasługi Walta Disneya są więc ogromne i bajki wiele mu zawdzięczają. To także on wpadł na pomysł, aby za pomocą animacji poruszyć poważniejsze tematy i w latach czterdziestych XX wieku stworzył „Fantazję”, a więc zbiór krótkich animowanych form, które były wizualną odsłoną najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej. Współcześnie kilka amerykańskich wytwórni filmowych skupia się właśnie na gatunku, jakim są bajki. Dzięki postępowi w dziedzinie animacji komputerowej ich poziom jest coraz wyższy, zachwyca także oprawa dźwiękowa oraz dopracowanie szczegółów charakterów przedstawionych postaci. Wielkim zainteresowaniem cieszy się także japońska szkoła, skupiająca się na produkcjach z nurtu anime.

Dorośli i dzieci

Powszechnie uważa się, że bajki to prosta, nieskomplikowana rozrywka dla dzieci, które do ekranów przyciągają żywe kolory i proste poczucie humoru. Tymczasem wyraźnie da się zauważyć tendencję twórców do tego, aby zachęcić także widzów dorosłych do docenienia tej formy filmowej. Z jednej strony osiągają to coraz bardziej dokładną animacją, która potrafi zapierać dech w piersiach. Ogromny wpływ na odbiór dzieła ma także jego scenariusz. Panuje moda na filmy animowane o charakterze komedii, w których pod warstwą lekkich dowcipów dla dzieci dorosły widz może odnaleźć całe mnóstwo zabawnych lub dwuznacznych odesłań lub alegorii, których młodsi widzowie nie są w stanie wyłapać. Bajki więc coraz częściej są wielowarstwowe i potrafią zapewnić rozrywkę dla całej rodziny. Trudno się więc dziwić, że na poszczególne nowe tytuły czeka się tak jak na premiery kinowe tradycyjnych filmów z udziałem największych aktorskich sław. Także sam przemysł filmowy docenił bajki. Ta kategoria na stałe weszła do repertuaru najważniejszych nagród. Często filmy animowane goszczą także na festiwalach filmowych, na których zdarza im się zebrać zasłużone laury.

Podsumowanie

Prawda jest taka, że pomimo licznych zaprzeczeń, niemal każdy z nas lubi bajki i od czasu do czasu włączy je dla przyjemności swojej, a nie dzieci. Biorąc pod uwagę jak pięknie są zrealizowane i jak ciekawe przedstawiają historie, trudno się temu dziwić.