Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Z historii kina w Polsce

Kina_sprzedaly_Polsce_6575625Jednym z pionierów polskiej kinematografii był Kazimierz Prószyński. Swoje pierwsze filmy nakręcił on w roku 1902. Rozwój polskiego kina nastąpił jednak dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W okresie międzywojennym powstało wiele filmów, które cieszyły się wówczas ogromną popularnością wśród widzów. Kręcono wówczas komedie, dramaty wojenne o wydźwięku patriotycznym, dramaty obyczajowe. Do największych gwiazd polskiego kina okresu międzywojennego należała Jadwiga Smosarska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo. W okresie międzywojennym kręcono mało ambitne filmy, ale też filmy wybitne. Do tych ostatnich należy między innymi dzieło Aleksandra Forda pod tytułem „Legion ulicy”. Za równie mistrzowskie krytycy filmowi uznają 2 filmy wyreżyserowane przez Józefa Lejtesa. Jest to film „Barbara Radziwiłłówna” i film „Młody las”. Rozwój polskiego kina został przerwany w chwili wybuchu II wojny światowej.

Pierwszym filmem, który powstał po II wojnie światowej był film w reżyserii Leonarda Buczkowskiego noszący tytuł „Zakazane piosenki”. Film powstał w roku 1947. Był to film muzyczny, autorem scenariusz był Ludwik Starski. Film cieszył się ogromną popularnością wśród widzów. Główną rolę żeńską Leonard Buczkowski powierzył Danucie Szaflarskiej, obok niej wystąpił Jerzy Duszyński. W filmie zagrali także: Alina Janowska, Hanka Bielicka, Kazimierz Wichniarz, Edward Dziewoński i inni. W roku 1948 swój pierwszy powojenny film nakręcił Aleksander Ford. Film nosił tytuł „Ulica Graniczna” i opowiadał o zagładzie żydowskiego getta.

Jednym z czołowych polskich reżyserów jest Andrzej Wajda. W roku 1958 nakręcił on obrachunkowy film zatytułowany „Popiół i diament”. Film powstał w oparciu o powieść Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Andrzej Wajda powierzył główną rolę w swoim filmie Zbigniewowi Cybulskiemu. Pierwszym filmem Andrzeja Wajdy był „Kanał” nakręcony rok wcześniej. W filmie A. Wajda poruszył po raz pierwszy tematykę powstania warszawskiego. Autorem scenariusza był Jerzy Stefan Stawiński, uczestnik powstania. W filmie wystąpili między innymi: Tadeusz Janczar, Stanisław Mikulski, Wieńczesław Gliński, Teresa Iżewska. W latach 70-tych powstały 2 bardzo ważne filmy Andrzeja Wajdy. Pierwszy z nich to zrealizowany w roku 1976 „Człowiek z marmuru”, drugi to jego kontynuacja, czyli „Człowiek z żelaza”. W obu filmach główną rolę żeńską zagrała Krystyna Janda, a męską Jerzy Radziwiłowicz. W roku 1981 film „Człowiek z żelaza” otrzymał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes Złotą Palmę.

W okresie międzywojennym powstało wiele filmów komediowych. Po II wojnie światowej tradycje te kontynuował Tadeusz Chmielewski. Pierwszą powojenną komedią był film zatytułowany „Ewa chce spać”. W następnych latach powstały komedie Sylwestra Chęcińskiego, czyli cykl „Sami swoi”. W 1981 do wybitnych twórców polskiej komedii dołączył Juliusz Machulski. W tym roku wszedł na ekran kin jego film pod tytułem „Vabank”. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski, ojciec reżysera.