Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Bajki dla dzieci

Jednym z podstawowych sposób zapewniania najmłodszym rozrywki jest puszczanie im bajek. Kolorowe filmy przedstawiają często zupełnie zwariowane historie bohaterów, od których dzieci nie potrafią oderwać wzroku. Warto więc wybierać takie produkcje, które są nie tylko piękne wizualnie, ale niosą za sobą także pewien przekaz.

Rozrywka

Od pewnego czasu można spotkać głosy postulujące za tym, że bajki dla dzieci są tylko sposobem na zaprzątnięcie im czasu i danie rodzicom chwili wytchnienia od swoich pociech. Na pewno pełne kolorów i wesołej muzyki przygody bohaterów przykuwają uwagę dziecka, które dzięki nim zapomina o bożym świecie, jednakże przy odrobinie starania można obrócić to na korzyść dla najmłodszych. Wystarczy dobierać produkcje w taki sposób, aby zarówno estetyka animacji, jak i rys fabularny, były na najwyższym poziomie. Biorąc pod uwagę postęp, jaki na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stał się udziałem tej formy filmowej, bajki dla dzieci już dawno przestały być klasyfikowane jako kino proste i mało ciekawe. Techniki komputerowe wykorzystywane do ich realizacji sprawiają, że wyobraźnia twórców nie napotyka żadnych ograniczeń, a to przekłada się na prawdziwe popisy ich wirtuozerii. Coraz wyższy poziom prezentują także scenariusze tych opowieści, szczególnie te przeznaczone dla nieco starszych dzieciaków. Ma to związek z tym, że dzieci coraz szybciej dojrzewają i potrzebują większych wyzwań intelektualnych. Korzystają na tym także osoby dorosłe. Bajki dla dzieci mogą być wspaniałą rozrywką nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców, co sprawia, że stają się świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu.

Tradycja

Używanie technik komputerowych do przygotowywania filmów animowanych jest już codziennością. Biorąc jednak pod uwagę ich naprawdę wysoki poziom nie można narzekać, że bajki dla dzieci są współcześnie bardziej pracą komputera, niż człowieka. Mimo wszystko jednak spore grono osób ma sentyment do starych produkcji, które były popisem indywidualnym umiejętności rysowników, którzy każdy kadr rysowali oddzielnie, by potem połączyć je w ruchomą całość. Tego typu produkcje nie są już wyświetlane w kinach i aby zapoznać z nimi dzieci trzeba starać się o ich kopie na własną rękę. Warto jednak to uczynić, gdyż takie bajki dla dzieci są pomnikiem nie tylko tego gatunku, ale całej kinematografii. Z oczywistych powodów są mniej kolorowe i mniej skomplikowane, ale nadrabiają to prostotą klasycznych opowieści i faktem, że budzą niesłychany sentyment u oglądających, a szczególnie u starszych widzów. Pierwsze produkcje spod znaku Walta Disneya zachwycają ponadto absurdalnym poczuciem humoru i zaprzeczaniom wszelkich obowiązujących w realnym świecie praw fizyki. Najmłodsi oglądają te dzieła będą mogli na własne oczy przekonać się, że bajki dla dzieci wyglądały kiedyś kompletnie inaczej. Kto wie, może spotkanie z taką tradycyjną formą animacji obudzi w nich miłość do tych starszych filmów, a co za tym idzie, do dzieł plastycznych.

Podsumowanie

Bajki dla dzieci mogą być wspaniałą rozrywką zarówno dla nich, jak i dla ich opiekunów. Warto więc wybierać ciekawe pozycje i oglądać je wspólnie ze swoimi pociechami.