Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Aktorstwo Flmy

Ralph Fiennes – aktor wszechstronny

Ralph Fiennes należy do grona najbardziej znanych i cenionych aktorów brytyjskich. Jego dorobek artystyczny obejmuje zarówno liczne role filmowe, jak też występy teatralne, a różnorodność przyjmowanych przez aktora propozycji sprawia, że jest kojarzony przez szeroką rzeszę kinomanów. Artysta urodził się w rodzinie, której wielu członków przejawiało i przejawia artystyczne zacięcie. Jego ojciec był fotografem i ilustratorem, matka zajmowała się pisaniem książek i malowaniem pejzaży, zaś spośród jego rodzeństwa –Martha Fiennes jest reżyserem teatralnym i filmowym, Sophia Victoria jest producentką, a Magnus Hubert trudni się komponowaniem muzyki. W branży filmowej działa aktywnie jako aktor także Joseph Fiennes: jego najbardziej rozpoznawalnym wcieleniem aktorskim była postać tytułowa w filmie kostiumowym Zakochany Szekspir z 1998 roku. Warto wspomnieć, że rodzina Fiennesów jest w pewien sposób spokrewniona z brytyjską rodziną królewską, choć są to dość odległe koneksje.

Kariera artystyczna

Co ciekawe, Ralph Fiennes planował pierwotnie pójść niejako w ślady matki i poświęcić się karierze malarskiej, jednak po roku kształcenia się w tym kierunku zdecydował, że bardziej pociąga go zawód aktora. Pierwsze lata kariery minęły mu na deskach brytyjskich teatrów i przyniosły mu członkowstwo w prestiżowej grupie Royal Shakespeare Company. W latach 90. aktor zaczął pojawiać się w produkcjach filmowych i telewizyjnych, a już jedno z jego pierwszych wcieleń skutecznie ugruntowało jego pozycję w branży i sercach nowych fanów.

W 1992 roku wcielił się bowiem w postać Heathcliffa i u boku Juliette Binoche zaprezentował widzom dzieje nieszczęśliwej miłości, opisane przez Emily Bronte w powieści Wichrowe Wzgórza. Ta rola w pewnym stopniu zaważyła na tym, jakie propozycje wysuwano w stronę zdolnego aktora. Niebawem spotkał się ponownie na planie filmowym z Juliette Binoche, podczas tworzenia dramatu Angielski Pacjent, kreując podobną, tragiczną postać i zarazem kreację znaczącą dla historii kina.

Wszechstronne role

Jednak filmografia Ralpha Fiennesa dowodzi, że potrafi się on odnaleźć wśród różnych aktorskich wyzwań i nie boi się przyjmować odważnych propozycji artystycznych. Już w rok po kinowym debiucie został obsadzony przez Stevena Spielberga w obrazie osadzonym w realiach II wojny światowej, o tytule Lista Schindlera. Doskonale portretując sadystycznego SS-mana, Ralph Fiennes zapracował na pierwszą nominację do Oscara i zapadł w pamięci widzów znacznie wyraźniej niż reszta świetnej obsady.

Przyjmując kolejne propozycje zawodowe, wzbogacił swój dorobek o filmy kostiumowe, komedie romantyczne, filmy familijne i thrillery. Co ciekawe, w tak bogatym dorobku dopiero niedawno pojawiła się rola komediowa, którą być może zaskoczył nawet swych wiernych fanów – mowa tu o jednej z głównych ról w oscarowym Grand Budapest Hotel. Najmłodsi widzowie, nawet nie znając całej artystycznej twórczości Ralpha Fiennesa kojarzą go jako odtwórcę roli Voldemorta – głównego czarnego charakteru w serii ekranizacji przygód Harry’ego Pottera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ