Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Emma Thompson – dama brytyjskiego kina

picture-of-emma-thompson-on-the-red-carpet-photoNie można chyba posądzić o przesadę wyrażenia sądu, że Emma Thompson jest aktorką wybitną. O jakości jej zawodowego warsztatu świadczą zaś nie tyle liczne nagrody, jakimi została uhonorowane, ile ogromne bogactwo ról, jakie zostały jej powierzone i to, że z każdej z nich wywiązała się znakomicie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że aktorka zyskała sobie wiernych fanów, zarówno wśród młodszego, jak i starszego pokolenia. Jej zawodowa ścieżka do pewnego momentu pokrywała się z drogą jej męża, Kennetha Branagha. Po bolesnym dla aktorki rozstaniu i rozwodzie, nadarzyła się jej okazja zagrania w filmie, który odmienił jej życie osobiste (na planie poznała swojego obecnego męża) i tchnął nową jakość w poczynania zawodowe.

W świecie Jane Austen

Na bogatej karierze Emmy Thompson znacząco zaważył zwłaszcza jeden tytuł: sfilmowanie powieści Jane Austen o polskim tytule Rozważna i Romantyczna. Przed filmowcami stało trudne zadanie, polegające na zmierzeniu się z dziełem, które od ponad dwustu lat zachwyca rzesze czytelniczek. Udział 36-letniej aktorki w roli młodziutkiej bohaterki książki budził sporo kontrowersji – jednak wszystkie krytyczne komentarze ucięły się, gdy film odniósł ogromny sukces i został obsypany nagrodami. Do dziś utrzymuje swoją pozycję klasycznej pozycji w kategorii ekranizacji klasyków angielskiej literatury. Tworzenie tego obrazu dało Emmie Thompson także możliwość odkrycia kolejnego talentu, jakim została obdarzona – powierzono jej bowiem zadanie stworzenia scenariusza, czyli przełożenia całego czaru i złożoności książkowego oryginału na język filmu, czyli korowód scen ze zgrabnie ułożonymi dialogami. O tym, jak świetnie wywiązała się z roli scenarzystki, najlepiej świadczy fakt, że za swój trud została uhonorowana Oskarem. Do historii przeszło także podziękowanie, jakie wygłosiła podczas odbierania nagrody – było ono stylizowane na list samej Jane Austen, która mogłaby obserwować zamieszanie, powstałe wokół ekranizacji jej książki. Aktorka dała tym samym dowód nie tylko swojej kreatywności, ale także autoironii, z której także jest znana w aktorskim światku. Można powiedzieć, że została nieoficjalnie uznana za specjalistkę od książek Jane Austen – gdy Joe Wright kręcił w 2005 roku ekranizację Dumy i Uprzedzenia, poprosił właśnie Emmę Thompson o konsultowanie prac nad scenariuszem.

Aktorce były i są powierzane rozmaite role, zaś jako jej zasługę należy poczytać to, że obdarza swoje postacie niewymuszoną klasą i wdziękiem. Kinomanom zapadła w pamięć przede wszystkim jako Panna Kenton z Okruchów Dnia czy oskarowa Margaret z Powrotu do Howards End. Od kilkunastu lat Emma Thompson wybiera także filmy przeznaczone dla mniej poważnego odbiorcy. Swoją przygodę z kinem familijnym zaczęła od przyjęcia, za namową córki, roli w serii o Harrym Potterze. W późniejszym czasie zaangażowała się w realizację filmów o Niani McPhee, do których przygotowała scenariusze, a także odegrała główną rolę. W ostatnim czasie zagrała w filmie opisującym trudną współpracę Walta Disneya i P. L. Travers nad przygotowywaniem ekranizacji powieści o Mary Poppins.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ