Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Kenneth Branagh – filmowiec wszechstronny

W świecie teatru istnieje pewna specyficzna kategoria, do której wlicza się tych aktorów, którzy są znani ze znakomitego, jak również długoletniego wcielania się w bohaterów pojawiających się w sztukach napisanych przez Williama Szekspira. Aktor szekspirowski to miano zaszczytne, w pewnym sensie także szufladkujące artystę, ale także dowodzące jego wybitnych zdolności – skoro i reżyserzy, i widownia pozwalali mu na oparcie jego kariery na prezentowaniu dzieł tego znakomitego pisarza. Kenneth Branagh to aktor, reżyser i scenarzysta, który jak nikt w historii zasłużył sobie, by mówić o nim jako o aktorze szekspirowskim.

Z Belfastu na sceny całego świata

Kenneth Branagh urodził się w Belfaście, lecz jego rodzina zdecydowała w pewnym momencie na przeprowadzkę do Anglii. Przyszły artysta ukończył tu Royal Academy of Dramatic Art i w niedługim czasie po zakończeniu nauki, wstąpił do Royal Shakespeare Company. Zafascynowanie dziełami wielkiego literata zaważyło bowiem na zasadniczym kierunku, jaki obrał świeżo upieczony aktor. Udział w spektaklach szekspirowskich, odgrywanych także pod szyldem stworzonego przez samego Branagha zespołu o nazwie Renaissance Theater Company, przysporzył mu wielu pozytywnych recenzji. W pewnym momencie aktor postanowił jednak podwyższyć sobie zawodową poprzeczkę, a widzom zaserwować wyjątkowe przeżycia estetyczne.

Szekspir u schyłku XX wieku

Przez historię sztuki filmowej Branagh niewątpliwie zostanie zapamiętany jako ten, który przełożył szesnastowieczne sztuki Szekspira na język filmu. Należy dodać, że uczynił to znakomicie, pozwalając rzeszom widzów dostrzec w przykurzonych dziś dziełach literackich ten czar i bogactwo znaczeń, które tak zafascynowały jego samego. Adaptacje Branagha są świeże, pomysłowe i zrealizowane z artystycznym rozmachem. Pierwszy w jego filmowym dorobku Henryk V przysporzył mu nominacji do Oskara za główną rolę męską i otworzył korowód kolejnych filmów spod znaku szekspirowskich arcydzieł. Po nim powstały: Wiele Hałasu O Nic, Otello, Hamlet i Jak Wam Się Podoba.

Nie tylko Szekspir

Filmografia aktora nie ogranicza się do jego prywatnego zamiłowania do dzieł Szekspira. Branagh brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i filmowych, także ekranizacjach dzieł literatury – jako aktor lub reżyser. Duży rozgłos przyniosło mu wzięcie na warsztat również nieco już przykurzonej, preromantycznej powieści Frankenstein. Aktor zdobył popularność także wśród najmłodszego pokolenia, występując w jednej z części przygód Harrego Pottera, miłośnikom kryminałów stał się zaś znany jako detektyw Wallander. Praca reżysera zdaje się wyjątkowo mu odpowiadać, gdyż w ostatnich latach chętniej staje za kamerą niż przed nią. Jego dziełami są takie głośne ekranizacje, jak Thor, którego scenariusz powstał na podstawie komiksu Marvela czy najnowsza filmowa wersja klasycznej baśni o Kopciuszku. Prywatnie Kenneth Branagh przez sześć lat był mężem aktorki Emmy Thompson – para stworzyła wiele wspaniałych aktorskich duetów na dużym ekranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ