Filmy i Teatr

dla miłośników kina i sztuki teatralnej

Flmy

Filmy dla dzieci – jakie wybrać

Rodzice często się zastanawiają, jakie filmy mogłyby być odpowiednie dla ich dzieci. Jest to bardzo ważne, gdyż obecnie pod szyldem filmy dla dzieci powstają różne produkcje, niekoniecznie wartościowe, czasami wręcz szkodliwe. Jeśli więc rodzic chce, by ich dziecko oglądało faktycznie filmy przeznaczone dla dzieci, dostosowane do ich wieku, mądre, wartościowe, na odpowiednim poziomie, a jednocześnie zabawne i przystępne – musi się trochę natrudzić. Każdy ma swoje ulubione filmy dla dzieci, które pamięta ze swojego dzieciństwa. Przy niektórych obecnych produkcjach, te klasyczne, np. disnejowskie wydają się bardzo atrakcyjne, a przy tym wartościowe. Dlatego może warto właśnie i swoim dzieciom udostępnić tego typu filmy.

Klasyczne baśnie w wydaniu disnejowskim są jak najbardziej odpowiednie dla dzieci, uczą, ale też bawią i wzruszają. Na pewno takie filmy dla dzieci spodobają się maluchom. Bajki o księżniczkach to klasyka. Piękna i Bestia, Mała księżniczka, Kopciuszek – te bajki należą do kanonu. Jeśli niekoniecznie chcemy, by nasze dziecko oglądało tylko filmy dla dzieci o księżniczkach, są jeszcze do wyboru – przebój kinowy, piękny, mądry i wzruszający firm – Król Lew czy Sto jeden dalmatyńczyków. Te klasyczne produkcje ze wzruszeniem i z sentymentem przypomną sobie także rodzice. Takie filmy dla dzieci się po prostu nie starzeją, dlatego warto je i swoim dzieciom pokazać. Uczą one podstawowych wartości, są piękne i kolorowe, mają wciągającą fabułę dostosowaną do wymogów małoletniego widza, są barwne, ciekawe. Wzbudzają pozytywne emocje, mówią o przyjaźni, emocji, o odróżnianiu dobra od zła. Często pokazują te najważniejsze wartości na przykładzie kolorowego i pociągającego dla maluchów świata zwierząt. Dlatego są nie tylko mądre i pouczające, ale i atrakcyjne dla dzieci.

Z nowszych pozycji też oczywiście da się wybrać coś wartościowego, pozycje, przy których i dzieci i dorośli będą się pokładać ze śmiechu i ogólnie świetnie bawić. Na przykład wszystkie części Shreka – te przewrotne i odbiegające pozornie od schematu filmy dla dzieci pełne są odniesień, które są zrozumiałe dla starszych widzów, jednak dzieci i tak będą się przy tych prostych, lecz wciągających historyjkach świetnie bawić. Generalnie filmy dla dzieci w ostatnich latach są tworzone w taki sposób, by stanowiły świetną rozrywkę dla dzieci i rodziców. Ponadto przyjemnie się je ogląda nawet któryś raz z kolei. Dzieciaki przeważnie także uwielbiają wracać do swych ulubionych bohaterów. Poza tym powstają też kontynuacje najbardziej kasowych i kultowych filmów dla dzieci. Nie tylko kultowego Shreka, ale także np. Toy Story czy innych produkcji. To pokazuje, ze jest zapotrzebowanie na tego typu produkcje, że dzieci, ale także ich rodzice, chętnie wracają do tych swoich ulubionych bohaterów. Warto więc dobierać filmy dla swoich pociech w ten sposób, by nie tylko zapewniać im rozrywkę, a ale by to była rozrywka na poziomie, a niestety nie wszystkie tego typu produkcje spełniają ten warunek. W ostatnich latach powstało jednak mnóstwo wartościowych pozycji, więc jest w czym wybierać.